Kurtyka: Strategia energetyczna jest kompasem pokazującym kierunek zmian

9 lutego 2021, 07:15 Atom

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040) to swoisty kompas, pokazujący kierunek zmian polskiego systemu energetycznego. Sercem jego założeń jest sprawiedliwa transformacja – ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu
Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu

Kompas i kierunek

– PEP2040 to dokument kierunkowy, który jest takim kompasem, nadającym nam kierunek; pewną busolą jeżeli chodzi o kluczowe rozstrzygnięcia wobec naszego systemu energetycznego – powiedział Michał Kurtyka w poniedziałek w Świętochłowicach (Śląskie).

Zdaniem ministra, strategia energetyczna jest dokumentem kierunkowym, strategicznym, który wyznacza tempo budowy nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego,

Kurtyka podkreślił, że najbliższe miesiące zdecydują o tym, jakiego typu projekty zostaną przedstawione przez regiony. – Jednym z nich jest region śląski, zobaczymy jaka będzie skuteczność w tworzeniu nowych miejsc pracy. To bardzo ważne, bo chcemy dobrze skorzystać z funduszy europejskich, z Krajowego Planu Odbudowy, z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z funduszy strukturalnych – musimy zatem wszyscy razem zmobilizować się na rzecz tego, żeby w regionach powstały jak najlepsze plany na rzecz sprawiedliwej transformacji – powiedział minister klimatu i środowiska.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Jest strategia energetyczna, ale co dalej? SpięcieBA24