Kwieciński: PGNiG jest zainteresowany repolonizacją ciepłownictwa w Polsce

7 października 2020, 14:30 Energetyka
Jerzy Kwieciński / fot. Ministerstwo Energii
Konferencja poświęcona energetyce jądrowej. fot. Ministerstwo Energii

– PGNiG jest zainteresowany repolonizacją aktywów ciepłowniczych w Polsce i analizuje na bieżąco wszelkie okazje na rynku – powiedział w rozmowie z PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Finansowanie planowanych przejęć może pochodzić m.in. ze środków zewnętrznych, krajowych i zagranicznych.

Przejęcia PGNiG

– Jesteśmy zainteresowani różnymi aktywami ciepłowniczymi, stale analizujemy, co się dzieje na rynku. – Zależy nam na tzw. repolonizacji aktywów energetycznych. One są na sprzedaż i są to aktywa często z bardzo dużym śladem węglowym, a my uważamy, że sobie z tym poradzimy. Nie wszystkie spółki byłyby w stanie takiemu wyzwaniu sprostać” powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zapytany, czy spółka jest zainteresowana polskimi aktywami CEZ. Wśród aktywów, które obecnie mogą być dostępne do kupna na polskim rynku są spółki należące do czeskiego koncernu energetycznego CEZ oraz fińskiej grupy Fortum.

CEZ zaprosił do składania do 29 września listów intencyjnych w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Chce sprzedać CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska. Polskie aktywa CEZ obejmują dwie elektrociepłownie o łącznej zainstalowanej mocy 568 MWe oraz 1088 MWt. Aktywami CEZ w Polsce jest zainteresowane również PGE, co kilka dni temu zadeklarował prezes tej spółki Wojciech Dąbrowski.

Prezes podtrzymuje, że cały czas PGNIG chce też kupić aktywa ciepłownicze od spółki Tauron Ciepło z grupy kapitałowej Tauronu. Ma nadzieję, że nie dojdzie już do kolejnego wydłużenia ważności listu intencyjnego w tej sprawie. Dla nas kluczową inwestycją jest przejęcie Tauron Ciepło. Aktywa tej spółki pasują jednak do innych, które są obecnie oferowane” – powiedział. 16 czerwca Tauron rozpoczął z PGNiG negocjacje umowy sprzedaży udziałów w spółce Tauron Ciepło w trybie wyłączności ustalonej na okres sześciu tygodni. Wyłączność przedłużono potem o osiem tygodni, a następnie do 30 listopada 2020 roku. Spółka Tauron Ciepło prowadzi działalność związaną z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej.

Jerzy Kwieciński przekonuje, że PGNiG nie będzie miało problemów ze sfinansowaniem zapowiadanych przejęć. – Mamy możliwości, żeby je sfinansować. Na obecnym etapie decydujemy, w jaki sposób to zrobić. To nie jest tak, że mamy własne środki i z nich chcemy wszystko sfinansować, bo jeżeli jest możliwość sfinansowania ze źródeł zewnętrznych, krajowych czy zagranicznych, na atrakcyjnych warunkach, to będziemy z nich korzystać. Mamy też przecież inne programy, które chcemy wspólnie realizować, szczególnie inwestycje wspólnie z PKN Orlen. Odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania dużych inwestycji – dodał.

Opracował Michał Perzyński