Kwieciński: Traktujemy geotermię jako źródło innowacji

6 marca 2017, 16:00 Energetyka
Kwieciński
Jerzy Kwieciński. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Traktujemy geotermię jako źródło innowacji; obszar, w którym polski biznes i nauka będą mogły realizować liczne projekty; musimy zainwestować nie tylko w odwierty, ale też w rozwój sieci ciepłowniczej – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiceminister Kwieciński przypomniał podczas odbywającej się w poniedziałek w Sejmie konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, że ten rodzaj energetyki ma istotne miejsce w przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. „Chcemy zapewnić samowystarczalność naszego kraju, jeżeli chodzi o energetykę (…)

– Uważamy, że geotermia ma dużą przyszłość w naszym kraju i nie była do tej pory wykorzystywana” – podkreślił Kwieciński.

Przypomniał w tym kontekście, że obecnie poziom udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wynosi w Polsce 13,7 proc. Zgodnie z pakietem klimatyczno-energetycznym, nasz kraj w 2020 r. musi osiągnąć poziom 15 proc.

Wiceminister wskazał, że energetyka geotermalna w znacznie większym stopniu niż w Polsce wykorzystywana jest np. przez naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków. Dlatego też – zadaniem Kwiecińskiego – w Polsce musimy zainwestować nie tylko w odwierty, ale też w rozwój sieci ciepłowniczej, która będzie mogła wykorzystać potencjał geotermii.

„Traktujemy geotermię jako źródło innowacji, gdzie polski biznes i nauka będzie mogła organizować liczne projekty, które znajdą ujście w naszej gospodarce” – zaznaczył. Wiceminister zwrócił ponadto uwagę, że geotermia może być wykorzystywana także w przemyśle wolnego czasu, czy w lecznictwie.

Polska Agencja Prasowa