Łazor: Nowe narzędzia na Towarowej Giełdzie Energii

28 lipca 2014, 14:27 Energetyka

W najbliższy wtorek i środę na giełdzie gazu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii pojawią się nowe instrumenty. Najpierw do obrotu wejdą tygodniowe kontrakty terminowe – informuje Rzeczpospolita. – Od środy ruszą z kolei transakcje gazem na tzw. Rynku Dnia Bieżącego. Notowania będą prowadzone codziennie w godz. 8.00–13.30. Każdego dnia w obrocie będzie 19 instrumentów godzinowych. Koniec notowania każdego kontraktu nastąpi 2,5 godz. przed rozpoczęciem dostawy. W środę w obrocie pojawią się też kontrakty weekendowe, które będą notowane na tzw. Rynku Dnia Następnego. W ich ramach dostawy gazu będą realizowane w sobotę i niedzielę. Handel będzie prowadzony w systemie notowań ciągłych w czwartek i piątek.

– Poszerzenie możliwości handlu gazem na giełdzie to efekt współpracy z uczestnikami rynku. Rośnie grono podmiotów zainteresowanych udziałem na naszym parkiecie, dlatego też udało nam się w krótkim czasie przygotować kompleksową ofertę, tak by wszystkie zainteresowane podmioty mogły na nim elastycznie planować zakup i sprzedaż paliwa – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE cytowany przez gazetę.

– Działanie poprzez giełdę jest znacznie prostsze niż poszukiwanie kontraktów bilateralnych, przechodzenie przez proces taryfowy i przygotowywanie ofert – mówi Łazor.

Źródło: Rzeczpospolita