EnergetykaGaz.

Lekcja z Baumgarten. Gazociąg Polska-Słowacja zapewni LNG na wypadek kryzysu (RELACJA)

Pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. BiznesAlert

Pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. BiznesAlert

Podczas spotkania w ministerstwie rozwoju pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i wiceminister energii Michał Kurtyka przedstawili nowe informacje na temat projektu Gazociągu Polska-Słowacja. Ministrowie zdradzili więcej na temat projektu.


W dniu 18 grudnia podpisano trójstronną umowę o dofinansowaniu projektu na sumę prawie 108 mln euro. Operatorzy – Gaz-System i Eustream – podpisali także porozumienie pre-FID, które określa zasady współpracy do czasu ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

– Budujemy trzecią trasę. Łączy ona polskie wybrzeże, przez Słowację, Węgry z południem – ogłosił minister Naimski. – To krok milowy do tego, abyśmy ten Korytarz Północ-Południe zbudowali. Cieszę się, że to będzie duże połączenie – dodał minister Michał Kurtyka. Pozostałe trasy to dostawy przez Nord Stream 2 i przez Ukrainę.

Gazociąg będzie tłoczył ze Słowacji na Polskę do 5,7 mld m sześc. rocznie. W drugim kierunku prześle 4,7 mld m sześc. na rok. – To połączenie zaczyna ważyć na mapie dywersyfikacyjnej regionu. Mamy trudne rozmowy o Nord Stream 2. Możliwość zapewnienia alternatywnego źródła dostaw przez Baltic Pipe i gazoport w Świnoujściu słowackim partnerem jest kluczowa. W razie przerwy dostaw przez Ukrainę to Słowacja jest na końcu rury i musi mieć alternatywę – ocenił Kurtyka.

Projekt czeski jest według przedstawicieli rządu realizowany równolegle, ale ze Słowacją udało się pójść dalej. – Mamy w tej sprawie bezpośrednią współpracę z DG ENER (Dyrektoriat Generalny Komisji Europejskiej do spraw energetyki – przyp. red.) – podkreślił Naimski.

Pełnomocnik odniósł się do wybuchu w hubie gazowym w austriackim Baumgarten. – Musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności które mogą zakłócić przesył gazu w Europie, bo nieszczęście w Baumgarten statystycznie jest wpisane w działalność tego sektora. Jeżeli mówimy o dywersyfikacji tras i źródeł dostaw gazu, to podnosimy ten problem – powiedział.

– Procedury rozporządzenia SOS zadziałały. Komisja Europejska monitorowała sytuację. Włosi wystąpili o wprowadzenie stanów nadzwyczajnych. Nie zostały zaś użyte żadne instrumenty. Dopiero długotrwała awaria zmusiłaby do zastosowania mechanizmów nierynkowych – powiedział wicedyrektor departamentu ropy i gazu w ministerstwie energii Paweł Pikus. Uczestnicy spotkania podkreślili jednak, że rynek zareagował jednak szybką zwyżką cen.

– To była awaria techniczna o dramatycznych skutkach, bo zginął człowiek a kilkadziesiąt osób zostało rannych. To pokazuje jak wrażliwa jest infrastruktura gazowa. W krytycznych punktach problem techniczny może mieć gigantyczne konsekwencje dla całego systemu gazowego – ocenił minister Kurtyka.

– To przesłanka, aby nie koncentrować infrastruktury w jednym miejscu. Hub to byt wirtualny, ale infrastruktura może być rozproszona. Polski system jest w tym zakresie dobrym fundamentem do wykorzystania – dodał pełnomocnik Naimski. – Nord Stream 2 będzie podawał gaz przez Baumgarten. To wykorzystanie jednego miejsca, gdzie koncentracja rosyjskiego gazu jest ogromna.

– To było w tle dyskusji europejskiej o Nord Stream 2. Fundamentalny argument to uzależnienie od jednego dostawcy, ale on także monopolizuje trasy. W związku z tym jest to podwójne zagrożenie – dodał Kurtyka.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X