Polska apeluje do Komisji o wsparcie OZE ze względu na koronawirusa

25 marca 2020, 15:15 Alert

Polska proponuje Komisji Europejskiej wprowadzenie mechanizmów osłonnych dla sektora Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Stoi on przed wyzwaniami, które pojawiły się w obliczu kryzysu wywołanego koronawirusem. BiznesAlert.pl dotarł do listu ministra klimatu Michała Kurtyki.

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Pandemia SARS-CoV-2 ma coraz większy wpływ na europejską i światową gospodarkę. Niestety w ciągu ostatnich kilku dni inwestorzy sygnalizowali nam o możliwych opóźnieniach, wpływających na najważniejsze projekty energetyczne – pisze minister Kurtyka.

Adresatami listu, do którego dotarł BiznesAlert.pl, są wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz minister środowiska i energii Chorwacji Tomislav Corić.

Sektor OZE cierpi przez przerwy dostaw komponentów z Chin

Minister Kurtyka podkreśla, że światowy sektor energetyki odnawialnej jest w dużym stopniu zależny od importu komponentów z Chin, który jako pierwszy doświadczył kryzysu z koronawirusem. Pisaliśmy o tym problemie w BiznesAlert.pl. – Opóźniło to dostawy komponentów do Europy i będzie miało dalszy wpływ na zakłady produkcyjne w nadchodzących miesiącach – czytamy w liście. Zastój i przerwy w dostawach negatywnie wpłynęły na sektor wiatrowy i fotowoltaiczny.

Problem opisany przez polskiego ministra klimatu może wpłynąć na bieżące inwestycje, integrację europejskiego rynku energii i bezpieczeństwo dostaw. – Europa znajduje się w centrum pandemii, sytuacja najprawdopodobniej będzie się przedłużać i pogarszać w ciągu najbliższych miesięcy. Wpłynie również na inne sektory, bezpośrednio wspierające inwestycje w energetykę, takie jak produkcja, transport, budownictwo, a także sektor finansowy – czytamy w liście Michała Kurtyki do Komisji Europejskiej.

Rapacka: Koronawirus spowalnia rozwój OZE przez zależność od Chin

Środki zaradcze dla sektora OZE

Minister klimatu w celu złagodzenia negatywnego wpływu obecnej sytuacji zaproponował wprowadzenie środków zaradczych:

  • mechanizmy ad hoc w celu zabezpieczenia bieżących inwestycji w sektorze energetycznym przed negatywnymi konsekwencjami SARS-CoV-2,
  • dodatkowe środki ochronne i zachęty do rozwoju europejskiego łańcucha dostaw, dostarczenie niezbędnych komponentów do projektów niezbędnych do transformacji sektora energetycznego,
  • wprowadzenie instrumentów wspierających integrację coraz większej części odnawialnych źródeł energii poprawiających integrację europejskiego systemu energetycznego, jak magazynowanie energii.

Skutkiem tych działań nie powinien być wzrost kosztów operacyjnych systemów energetycznych, aby umożliwić wszystkim sprawiedliwą transformację energetyczną.

Obronić sprawiedliwą transformację energetyczną

W liście znajdziemy także obawy o spowolnienie gospodarcze i jego negatywny wpływ na nadchodzące wyzwania energetyczne. Obawy Polski dotyczą szczególnie celów pośrednich polityki klimatycznej ustalonych na 2022 i 2025 rok. – Dotyczy to nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale także innych celów zapisanych w polityce klimatycznej i energetycznej UE – podkreśla minister Kurtyka.

Resort klimatu podkreśla, że celem polskiego rządu jest budowa silnego europejskiego przemysłu bezemisyjnego, która jest wyzwaniem długoterminowym i pomoże zdywersyfikować miks energetyczny, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo dostaw. – Nasze wysiłki powinny być nakierowane na zmniejszenie ryzyka wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości i wzmocnienie odporność naszych gospodarek i łańcuchów dostaw – podkreślił minister Kurtyka.

Minister wyraził gotowość współpracy ze służbami Komisji oraz w Radzie UE, w której kierownictwo obecnie sprawuje Chorwacja, na rzecz wypracowania mechanizmów ad hoc i długoterminowej europejskiej strategii transformacji energetycznej, a szczególnie OZE. – Będzie to miało znaczenie dla sukcesu polityki klimatycznej w Europie – zakończył minister.

Bartłomiej Sawicki

Birol: Koronawirus nie może odwrócić uwagi od transformacji energetycznej