PCI: powstaje nowa lista projektów strategicznych Unii Europejskiej

8 marca 2019, 06:30 Alert

Trwają konsultacje czwartej listy Projektów Wspólnego Interesu Unii Europejskiej. Obywatele Unii mogą zgłaszać propozycje inwestycji, które powinny ich zdaniem otrzymać dofinansowanie Komisji z Narzędzia „Łącząc Europę”(CEF) do połowy kosztów, ze względu na ich znaczenie dla całej Wspólnoty.

PCI to lista projektów tworzona co dwa lata po konsultacjach społecznych. Projekty, które zostały na nią wpisane mogą liczyć na przyspieszoną ścieżkę udzielania pozwoleń i lepsze regulacje. Obecność na liście jest warunkiem wstępnym do ubiegania się o dofinansowanie z CEF.

Ostatnia lista powstała w listopadzie 2017 roku, znalazły się na niej między innymi połączenia gazowe Polska-Słowacja, Polska-Czechy (Stork II), Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu. Można tam także znaleźć most energetyczny Polska-Niemcy i trzy krajowe połączenia elektroenergetyczne w Polsce, a także projekt ropociągu Adamowo-Brody oraz rozbudowę terminalu naftowego w Gdańsku i Ropociągu Pomorskiego o drugą nitkę.

Zgłoszenia do PCI w sektorze gazu można tym razem przekazywać od 18 lutego do 29 maja 2019 roku. Podobne propozycje z sektora energii elektrycznej można było składać od 22 listopada 2018 roku do 28 lutego 2019 roku. Rozpoczęcie zbierania propozycji naftowych ma dopiero zostać ogłoszone.

Wojciech Jakóbik