Litwa chce wspomóc obronę dyrektywy gazowej znowelizowanej na początku roku.
Litewski rząd wkracza do akcji
Na Twitterze Gabriel Gorbacevski, zastępca attaché ds. energetycznych ambasady Litwy w Polsce, poinformował, że litewski rząd podjął decyzję o dołączeniu do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej jako strona przeciwko spółkom Nordstream AG i NordStream 2 AG do spraw Trybunału Sprawiedliwości UE: T-526/19 i T-530/19, w których spółki Nord Stream AG i Nord Stream 2 zaskarżają dyrektywę gazową znowelizowaną w kwietniu.
Przed chwilą @LithuanianGovt zdecydował o dołączeniu do @Europarl_PL, @EUCouncil i #Polska jako strona przeciwko Nordstream AG i NordStream 2 AG do spraw Trybunału Sprawiedliwości UE: T-526/19 i T-530/19, w których NS i NS2 zaskarża znowelizowaną w kwietniu dyrektywę gazową.
— Gabriel Gorbacevski (@gabrieliusjmc) October 30, 2019
Odpowiednio 25 i 26 lipca operatorzy budowanego gazociągu Nord Stream 2 oraz istniejącego Nord Stream 1 złożyli pozwy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej domagając się unieważnienia nowelizacji dyrektywy gazowej. Według Nord Stream 2 AG, zatwierdzona w połowie kwietnia nowelizacja została przygotowana i przyjęta w celu stworzenia niekorzystnych warunków, utrudniających budowę gazociągu Nord Stream 2.
Zgodnie z zatwierdzoną w kwietniu nowelizacją dyrektywy gazowej, wszystkie podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały zapisom prawa unijnego. W przypadku odcinka Nord Stream 2, którego trasa będzie przebiegała również poza wodami terytorialnymi Niemiec, warunki eksploatacji będą musiały zostać określone w drodze negocjacji między Niemcami a Rosją. Ich efekt ma być zatwierdzony przez Komisję Europejską, co budzi sprzeciw strony rosyjskiej.
Piotr Stępiński