AktualnościEnergetykaEnergia elektryczna

Litwa i Łotwa dorzucą gigawaty z morza do sieci europejskiej. Opracują plan z Niemcami na pohybel Rosji

Panel dyskusyjny podczas Baltic Energy Business Forum w Gdańsku. Fot. Jędrzej Stachura

Panel dyskusyjny podczas Baltic Energy Business Forum w Gdańsku. Fot. Jędrzej Stachura

Litwa i Łotwa planują rozbudowę interkonektorów, które umożliwią dodatkowy przesył 2-3 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej. W lutym oba kraje porzuciły pierścień energetyczny BRELL, łączący je m.in. z Rosją i Białorusią. Wkrótce przedstawią 10-letni plan rozwojowy dla połączenia z Niemcami, aby wykorzystać przyszłą nadpodaż z OZE.

Litwa zapowiada rozbudowę sieci przesyłowych energii z Morza Bałtyckiego we współpracy z Łotwą. Na początku lutego 2025 roku Litwini i Łotysze zrezygnowali z udziału w pierścieniu energetycznym BRELL, który od czasów sowieckich łączył Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę. Dziś prognozują u siebie nadpodaż energii ze źródeł odnawialnych w 2028 roku i planują dorzucić do europejskiej sieci od 2 do 3 GW dzięki rozbudowie połączenia z Niemcami.

Nadpodaż, wyspy i kabel do Niemiec

– Z perspektywy litewskiej agenda energetyczna polega na przejściu do zrównoważonego miksu energetycznego w 2028 roku. Wówczas będziemy mieli nadpodaż energii ze źródeł odnawialnych. Nasza koncepcja polega na rozwoju Baltic Energy Center, którego celem jest budowa wysp energetycznych na Litwie i Łotwie oraz rozbudowa interkonektorów o mocy 2-3 GW do Niemiec. Dodatkowe połączenie z infrastrukturą europejską pozwoli uwolnić cały potencjał morski Litwy i Łotwy oraz dodanie 2-3 GW do sieci – powiedział Gabriel Gorbacevski, doradca premiera Litwy, podczas Baltic Energy Business Forum w Gdańsku.

– Planujemy tej wiosny z Litwą i Niemcami wniosek do ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej – przyp. red.) o wciągnięcie Baltic Energy Center do 10-letniego planu TYNDP (Ten-Year Network Development Plan) – dodał.

Doradca premiera Litwy podkreślił, że interkonektor do Niemiec umożliwi rozbudowę dodatkowych mocy w energetyce wiatrowej. – W ten sposób możemy wspierać państwa Europy Środkowej i wnieść nasz wkład w bezpieczeństwo i energetykę odnawialną regionu – powiedział Gabriel Gorbacevski.

Bałtyk w danych

Według najnowszego raportu S&P, potencjał regionu Morza Bałtyckiego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej wynosi 93 GW, z którego ok. 3 GW są częściowo uruchomione. Dla porównania, na Morzu Północnym to 32 GW. Z przedstawionych danych wynika, że na Bałtyku można zainstalować 4,4 tys. źródeł OZE. To ponad czterokrotnie więcej niż stanowiła całkowita, regionalna produkcja energii w 2023 roku.

Jędrzej Stachura 

Orlen ocenił potencjał Bałtyku. Współpraca państw nadbałtyckich ma dać tańszą energię


Powiązane artykuły

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie są ważne

Sąd Najwyższy wydał orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku. SN potwierdził tym...

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Trump rozważa deportacje Muska lub nasłanie na niego DOGE

Donald Trump powiedział we wtorek, że “musi sprawdzić”, czy deportować swojego byłego doradcę i miliardera Elona Muska. Prezydent dodał, że...

Udostępnij:

Facebook X X X