AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaŻegluga

Litewski okręt będzie strzegł NordBalt

Litewska marynarka wojenna wysłała trałowiec na Morze Bałtyckie, okręt ma strzec łącza energetycznego NordBalt. Jest to reakcja na ostatnie incydenty do których dochodzi na Bałtyku.

NordBalt to ponad 400 kilometrowy kabel energetyczny, biegnący głównie po dnie morskim Bałtyku, który łączy Szwecję i Litwę. Neftegaz, rosyjski portal, donosi, że Litwa wysłała niszczyciel min typu Hunt. Okręt ma strzec kabla w związku z ostatnimi awariami infrastruktury krytycznej przebiegającej dnem Morza Bałtyckiego. Zadaniem niszczyciela min będzie monitorowanie obszaru, również pod powierzchnią wody a czynności patrolowe będą koordynowane z NATO.

Niszczyciele min są okrętami wyspecjalizowanymi w wykrywaniu oraz niszczeniu min podwodnych. W tym celu wyposażone są sonary, które mogą zlokalizować również inne cele podmorskie między innymi okręty podwodne.

8 października doszło do uszkodzenia Balticconnectora, według śledczych przyczyna awarii gazociągu pochodziła z zewnątrz. Finlandia, która bada sprawę nie wyklucza zaangażowania innych państw w sabotaż.

Litwa planuje odejść od korzystania z rosyjskiego systemu energetycznego Brell do 2025 roku, który łączy Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Linię. Tym samym uniezależniłaby się energetycznie od Rosji, a  jednym z środków do tego byłby NordBalt. Kolejnym źródłem mógłby być LitPol Link, połączenie dostarczające energię elektryczną między Polską a Litwą.

Neftegaz / Marcin Karwowski

Jakóbik: Balticconnector. Ciąg dalszy operacji fałszywej flagi Nord Stream 1 i 2?


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X