Litwa sprowadzi energię ze Szwecji przez Polskę

19 kwietnia 2017, 07:20 Alert

Od lipca litewsko-polskie połączenie elektroenergetyczne LitPol Link może być wykorzystywane do wymiany energii między Litwą a Szwecją – poinformowała agencja LETA, powołując się na przedstawicieli litewskiego operatora sieci przesyłowych Litgrid. 

LitPol Link. Źródło: Litgrid
LitPol Link. Źródło: Litgrid

Operatorzy sieci przesyłowych Litwy, Polski i Szwecji zgodzili się na stworzenie wirtualnej strefy handlu, która nawet przy wystąpieniu ograniczeń dostaw energii z Polski zapewni możliwość transportu energii przez Polskę do Szwecji dzięki interkonektorowi Polska-Szwecja SwePol oraz połączeniu Polska-Litwa LitPol Link.

– Ze względu na specyfikę polskiego rynku i możliwości techniczne linii przesyłowych co najmniej do 2021 roku dostępność mocy LitPol Link będzie nadal niższa od tej technicznej. Wirtualna strefa handlu pozwoli na lepsze wykorzystanie obydwu połączeń oraz zapewni bardziej efektywną wymianę energii między Szwecją, Polską i Litwą – powiedział prezes Litgridu Daivis Virbickas.

Obecnie Litwa kupuje energię ze Szwecji przez połączenie NordBalt o mocy 700 MW. W tych godzinach, w których będzie ono w pełni wykorzystywane, dodatkowo od lipca będzie mogła być realizowana sprzedaż energii między czwartą strefą handlu Litwy i Szwecji przez połączenia SwePol i LitPol Link.

The Baltic Course/Piotr Stępiński