AlertEnergetykaGaz.

Litewski terminal LNG jest ważnym ogniwem bałtyckiej integracji energetycznej

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

W pierwszym kwartale 2020 roku za pośrednictwem terminala LNG w Kłajpedzie (FSRU) na Litwę zostało sprowadzone 76 procent gazu – poinformował litewski operator sieci przesyłowych Amber Grid.

Litewski FSRU na pełnych obrotach

Pozostałe 24 procent zostało sprowadzone przy wykorzystaniu gazociągów z Białorusi i Łotwy.

– Po raz pierwszy gaz z terminala LNG w Kłajpedzie zdominował całkowity przepływ gazu w pierwszym kwartale bieżącego roku i przewyższał wolumen gazu sprowadzonego gazociągami. LNG zawsze był bardziej konkurencyjny w ciepłych miesiącach roku, ale tej zimy cena gazu była szczególnie atrakcyjna – powiedział Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

Podczas pierwszego kwartału Litwa sprowadziła ok. 730 mln m sześc. gazu (wyłączając gaz dostarczony na potrzeby Obwodu Królewieckiego). To oznacza dziewięcioprocentowy spadek względem analogicznego czasu w 2019 roku. Litwa skonsumowała 700 mln m sześc. gazu, pozostałe 30 mln m sześc. zostało przesłanych do Łotwy.

Do Obwodu Królewieckiego za pośrednictwem systemu przesyłowego Litwy zostało przesłane około 790 mln m sześc. gazu. Oznacza to spadek o cztery procent względem pierwszego kwartału 2019 roku.

Mapa drogowa integracji rynków energetycznych

20 kwietnia ministerstwa energetyki, urzędy regulacyjne i operatorzy systemów przesyłowych Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii zgodzili się na przyjęcie mapy drogowej do przyszłej integracji rynków energetycznych tych państw. Ten wspólny regionalny rynek gazu będzie pierwszą transgraniczną fuzją rynku gazu w UE, obejmującą cztery kraje. Wzmocni to bezpieczeństwo dostaw w regionie, silnie uzależnionym od importowanego gazu.

Integracja rynku jest szansą dla państw bałtyckich i Finlandii na czerpanie korzyści z ich obecnej i przyszłej infrastruktury, takiej jak magazyny gazu, terminale LNG, gazociągi Balticconnector oraz Gas Interconnection Polska–Litwa (GIPL). Usunie wiele pozostałych podziałów między czterema stosunkowo małymi i odrębnymi rynkami krajowymi, przyciągając dostawców i znacznie zwiększając konkurencję. Terminal LNG w Kłajpedzie wpisuje się w te założenia.

Marketscreener/Amber Grid/EC/Mariusz Marszałkowski

PGNiG uruchamia małe LNG na Litwie. Cel to rynek Europy Środkowo-Wschodniej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X