LNG napędzi dekarbonizację. Kolejne rozmowy o dostawach przez Polskę do krajów Partnerstwa Wschodniego

17 grudnia 2019, 12:15 Alert

Świnoujście gościło uczestników czwartego posiedzenia grupy eksperckiej na rzecz współpracy w sektorze LNG państw Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

Pierwsza dostawa LNG do Polski w ramach długoterminowego kontraktu PGNIG z Cheniere Energy fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Pierwsza dostawa LNG do Polski w ramach długoterminowego kontraktu PGNIG z Cheniere Energy fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Czwarte posiedzenie Eastern Partnership Regional Sub-Sectoral Networking Group on LNG Markets odbyło się w Świnoujściu z udziałem przedstawicieli polityki i biznesu krajów Unii Europejskiej (Polska, Niemcy, Litwa, Łotwa, Węgry, Wielka Brytania) oraz Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia). Cykliczne spotkania tego rodzaju zostały zainicjowane przez Polskę i Ukrainę zainteresowane rozwojem dostaw gazu skroplonego przez terminal LNG w Świnoujściu do państw Partnerstwa Wschodniego. Organizatorem spotkania świnoujskiego był operator systemu przesyłowego w Polsce Gaz-System. Zaprosił jego uczestników na wizytę w terminalu na gaz skroplony im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Konkurencyjne LNG powinno być częścią Nowego Zielonego Ładu – przekonywała przedstawicielka Komisji Europejskiej Marion Schiller-Probst z Dyrektoriatu Generalnego ds. Energii (DG ENER). Jej zdaniem gaz skroplony może być paliwem przejściowym służącym celom klimatycznym pod warunkiem opanowania emisji metanu. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie w lutym 2018 roku. Drugie odbyło się w Kłajpedzie w maju 2018 roku, a czwarte w Kijowie w grudniu 2018 roku.

Wojciech Jakóbik

Polska i Ukraina na czele grupy na rzecz LNG dla krajów Partnerstwa Wschodniego