Lotos nie wyklucza większego zaangażowania w Polimery, ale decyzja należy do Azotów

5 czerwca 2019, 16:15 Alert

Grupa Lotos nie wyklucza większego zaangażowania w projekt Polimery Police niż zadeklarowane w liście intencyjnym 500 mln zł, jeśli uzna, że jest to dla niej projekt atrakcyjny – wynika ze słów prezesa Lotosu Mateusza Boncy. Prezes zaznaczył jednak, że decyzja o strukturze udziałowców należy do Grupy Azoty jako właściciela projektu.

Prezes Lotosu Mateusz Bonca. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes Lotosu Mateusz Bonca. Fot. BiznesAlert.pl
Pod koniec kwietnia spółki Grupy Azoty oraz Grupa Lotos podpisały list intencyjny w sprawie potencjalnego udziału Lotosu w finansowaniu planowanego przez Grupę Azoty projektu inwestycyjnego „Polimery Police”. Negocjacje mają dotyczyć objęcia przez Lotos nowych akcji spółki celowej PDH Polska o wartości do 500 mln zł.

„Podpisaliśmy z Grupą Azoty, w dobrej wierze i jako twardą deklarację, list intencyjny. Jesteśmy cztery tygodnie od podpisania tego listu. Wymieniliśmy się informacjami. Nasz zespół bada projekt operacyjnie i handlowo. W momencie, gdy będziemy przekonani co do parametrów ekonomicznych, jeśli będą one obiecujące i będą spełniały nasze kryteria inwestycyjne, to będziemy gotowi do zaangażowania się” – powiedział dziennikarzom Bonca w kuluarach kongresu Polska Chemia.

Bonca pytany, czy Grupa Lotos mogłaby zainwestować w projekt więcej niż 500 mln zł, co zakłada list intencyjny, odpowiedział: „To jest pytanie, jak Grupa Azoty chce konstruować swoją ścieżkę kapitałową dla tego projektu, na ile chce mieć kontrolę i na ile chciałaby w przyszłości podzielić się tym projektem. Grupa Lotos jest w dobrej sytuacji finansowej, dla nas nie jest ograniczeniem zdolność kapitałowa do angażowania się w tego rodzaju przedsięwzięcia, ale strukturę inwestycyjną określa właściciel projektu, czyli Grupa Azoty”.

„List intencyjny obowiązuje do końca października, ja jestem zwolennikiem, żeby to szybko puentować, ale projekt jest złożony i musimy go dobrze zrozumieć” – powiedział prezes Lotosu.

Projekt Polimery Police to instalacja polipropylenu o mocy 437 tys. ton rocznie. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 roku.

Projekt ma zrealizować PDH Polska, w której obecnie Grupa Azoty Police posiada bezpośrednio 59,9 proc. akcji, a 40,1 proc. należy do Grupy Azoty.

CAPEX inwestycji zaplanowano na 1,2 mld euro. Finansowanie ma się odbywać w formule project finance. Oprócz Lotosu, list intencyjny na temat potencjalnego udziału w finansowaniu projektu Grupa Azoty podpisała też z konsorcjum Hyundai i KIND (130 mln euro).

Prace budowlane mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2020 roku. Generalnym wykonawcą jest Hyundai Engineering Co.

Polska Agencja Prasowa