Łukaszewska-Trzeciakowska: Polska ma zapewnione bezpieczeństwo gazowe

26 lipca 2022, 17:00 Energetyka

– Jest zapewnione bezpieczeństwo jeżeli chodzi np. o rynek gazu. Tego nie mogą powiedzieć inne kraje europejskie. 11 krajów nie spełnia w tej chwili wymagań magazynowania gazu na poziomie 80 procent – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w Polskim Radiu 24.

Budowa gazociągu Baltic Pipe. Fot.: Baltic Pipe/Gaz-System
Budowa gazociągu Baltic Pipe. Fot.: Baltic Pipe/Gaz-System

Polska w czasach kryzysu

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że kryzys energetyczny będzie potężnym wyzwaniem i ważne jest, aby być solidarnym w tym specyficznym czasie. – To jest największy kryzys energetyczny od II wojny światowej. To nie jest moja opinia, ale wielu fachowców. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Nie powinno zdarzyć się nic dobrego, jeżeli wykażemy się solidarnością i nie będziemy nakręcać rosyjskiej spirali paniki – powiedziała.

– Chodzi o solidarność na każdym możliwym poziomie. Apelujemy o nią w Europie, dla której jesteśmy przykładem jeżeli chodzi np. o kwestie pomocy Ukraińcom. Potrzeba także solidarności w naszych gospodarstwach domowych i odpowiedzialnego zużywania energii – dodała.

Opracował Michał Perzyński

Anna Moskwa: Polska jest przygotowana na każdy scenariusz na rynku gazu (ROZMOWA)