Łukoil oficjalnie opuścił Litwę

28 kwietnia 2016, 06:45 Alert

(The Baltic Course/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje The Baltic Course austriacka spółka AMIC Energy Management przejęła sieć stacji paliwowych Łukoila na Litwie.

Według danych dostarczonych przez Centrum Rejestracji zarejestrowana w Austrii spółka AMIC Energy Management od 22 kwietnia stała się udziałowcem dotychczasowego operatora stacji spółki Lukoil Baltija. Przedtem należała ona do zarejestrowanego w Holandii Lukoil Europe Holding.

Jak informował 5 kwietnia BiznesAlert.pl według agencji Interfax powołującej się na przedstawiciela austriackiego funduszu zarządzającego aktywami AMIC Energy Management GmbH Łukoil zakończył proces sprzedaży 230 stacji benzynowych na Łotwie, Litwie oraz w Polsce.

Na początku lutego informowano o tym, że rosyjski koncern naftowy – Łukoil – sprzedaje sieci swoich stacji benzynowych na Litwie, Łotwie oraz w Polsce (230 stacji) dla zarejestrowanej w Austrii spółce Amic Energy Management.

Jak informował 9 lutego BiznesAlert.pl sprzedaż wspomnianych aktywów mało znanej firmie wzbudziła wiele pytań i wątpliwości.

Do tej pory eksperci twierdzili, że aktywa Łukoila mogą częściowo trafić do rąk PKN Orlen, Neste, Statoil. Jednakże podobna decyzja mogłoby ostatecznie zamknąć drzwi rosyjskiemu koncernowi na rynki państw bałtyckich i Polski. Dlatego decyzja Łukoila o odsprzedaży swoich aktywów austriackiej spółki, która możliwe, że jest związana z rosyjskim kapitałem przy odpowiednich okolicznościach zachowuje szansę na powrót na rynek polski i państw bałtyckich.

Kanclerz litewskiego rządu Alminas Mačiulis Alminas Mačiulis mówił wcześniej, że ,,narodowość pochodzenia kapitału nie powinno być decydujące, kapitał może być jakikolwiek i rosyjskim i ukraińskim ale ważne aby inwestor spełniał kryteria określone w ustawie”.

Litwa, podobnie jak sąsiednia Polska, podejmuje bardzo dużo wysiłków aby chronić przedsiębiorstwa działające w strategicznych sektorach gospodarki przed ekspansją koncernów powiązanych z rosyjskimi władzami.

W celu rozwiązania wątpliwości związanych ze wspomnianą transakcją BiznesAlert.pl zwrócił się do spółki Łukoil Polska z prośbą o potwierdzenie dokonania sprzedaży aktywów rosyjskiej spółce w Polsce. Jednakże rzeczniczka spółki Łukoil Polska Tatiana Kildejewa odmówiła udzielenia odpowiedzi.

50 procent udziałów w AMIC Energy posiada Johannes Klezl-Norberg. Natomiast pozostałą część tj. odpowiednio 40 oraz 10 procent jego konsultanci Manfred Kunz i Heinz Sernetz.