Bando: Polska jest zagrożona banicją energetyczną. Zarządzanie energią obniża rachunki o 30 procent

2 sierpnia 2022, 11:45 Ciepłownictwo

– W naszym kraju są głosy, że należy wypisać się z polityki klimatycznej czy przywrócić górnictwu rangę z lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Utrzymywanie takiego stanu rzeczy skazuje nas na banicję energetyczną – ocenił Maciej Bando na konferencji prasowej Instytutu Obywatelskiego. – Racjonalne zarządzanie energią pozwala ograniczyć rachunki o 30 procent – ocenił.

Maciej Bando. Fot. Wojciech Jakóbik.
Maciej Bando. Fot. Wojciech Jakóbik.

– Nie mam najmniejszej wątpliwości, że dziś znajdujemy się w punkcie historycznym, który powinien zmienić kształt energetyki – powiedział Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, porównując obecny kryzys do problemów z dostawami ropy naftowej z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jego zdaniem należy wykorzystać kryzys energetyczny tak, aby ułatwić rozwój nowej energetyki dającej niższe ceny.

– Wszystkie megatrendy na rynku pokazują, że utrzymywanie krwioobiegu gospodarki z użyciem węgla to historia bez przyszłości. To, że dzisiaj na kilka miesięcy niektóre kraje dopuszczają taką możliwość pokazuje skalę kryzysu, ale jest wciąż mowa o tym, że będziemy cały czas promować Odnawialne Źródła Energii wciąż dominuje, tymczasem w naszym kraju są głosy, że należy wypisać się z polityki klimatycznej czy przywrócić górnictwu rangę z lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Utrzymywanie takiego stanu rzeczy skazuje nas na banicję energetyczną – ocenił Bando.

– Należy zgasić pożar, który jest a następnie wdrożyć rozwiązania na przyszłość – dodał. Jego zdaniem należy inwestować w termomodernizację ubogich gospodarstw domowych i wymianę źródeł energii oraz ciepła. – Racjonalne zarządzanie energią pozwala ograniczyć rachunki o 30 procent – ocenił Bando, apelując o gminne doradztwo energetyczne. Brał udział w konferencji Instytutu Obywatelskiego oraz Koalicji Obywatelskiej poświęconej propozycji rewizji polityki energetycznej Polski.

Opracował Wojciech Jakóbik

Koalicja Obywatelska uważa, że rynek pomoże obniżyć ceny energii. Apeluje o dialog