AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

MAP reaguje na nadwyżki węgla. Powstanie magazyn w centralnej Polsce

Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Powstanie centralny magazyn węgla energetycznego w centralnej w Polsce. Jego celem ma być reagowanie na rosnące zapasy węgla przy kopalniach, w okresach ciepłej zimy, jak to ma miejsce obecnie lub w sytuacjach, kiedy węgla będzie brakowało w regionach oddalonych od kraju. Przyzakładowe magazyny węgla są już prawie pełne.

MAP interweniuje w kopalniach

Sytuacja w polskich kopalniach jest stabilna. Jako MAP podjęliśmy działania we wszystkich kopalniach, aby odblokować zapasy, aby w każdej z tych kopalń prowadzić bezpieczne wydobycie. Podęliśmy także działania, aby odblokować zapasy. Wszystkie kopalnie muszą działać bezpiecznie – powiedział wiceminister energii.

Zapowiedział jednocześnie stworzenie magazynu węgla energetycznego w Polsce centralnej. Wielkość miałaby sięgnąć 1 mln ton.  – Wentralnej części Polski będziemy tworzyć centralny magazyn rezerw węgla energetycznego. Taki magazyn to kwestia kilku – kilkunastu dni. Magazyn ma być miejscem, z którego będzie można szybko kierować węgiel do odbiorców, a w czasie kiedy występuje nadwyżka węgla na rynku wówczas surowiec byłby gromadzony – powiedział.

Dodał, także, że spadł import węgla w ub. roku o 3 mln ton względem roku poprzedniego. – W całej Europie magazyny węgla są wykorzystane w pełni. Są duże zapasy tego surowca na potrzeby energii. Dla przykładu Niemcy, które potrzebują 60 mln to węgla i też mają pełnie magazyny. Prowadzimy aktywne rozmowy ze spółkami górniczymi, w zakresie odblokowania miejsc na składach przy kopalniach- powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Dodał, że MAP zachęca i podejmuje starania aby spółki górnicze stworzyły stabilne kontrakty na dostawy węgla dla ciepłownictwa, elektrowni.

Zapasy węgla przekraczają trzy miliony ton po stronie spółek węglowych, cały zapas po stronie energetyki wynika także ze strategicznych rezerw i są wykorzystywane w prawie maksymalnym poziomie. W spółkach energetycznych to ok. milion ton.

Bartłomiej Sawicki

Dziewięć miesięcy importu węgla z Rosji przyniosło 8 mln ton w 2019 roku


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X