EnergetykaGaz.

Polska chce uelastycznić terminy napełnienia magazynów gazu. Obecnie są zapełnione w niecałej połowie

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Terminal LNG w Świnoujściu. To tędy trafiają do Polski dostawy gazu m.in. z USA. Fot. Gaz-System

Zapasy gazu w Unii Europejskiej są mniejsze niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat. W najgorszej sytuacji są Niemcy i Francja. Polska zamierza zaproponować elastyczniejszy termin ich zapełnienia.

Według pisma Sekretariatu Generalnego Rady Polska, z uwagi na obecną prezydencję w Unii Europejskiej, chce uelastycznić terminy napełnienia gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę wspólnota przyjęła rozporządzenie zobowiązujące państwa członkowskie do magazynowania gazu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w sezonie grzewczym. Według przyjętego dokumentu poszczególne państwa członkowskie muszą do pierwszego listopada zapełnić swoje magazyny w 90 procentach. Polska ma zamiar zaproponować elastyczniejszy termin, trwający od pierwszego października do pierwszego grudnia danego roku.

— Bardziej elastyczne harmonogramy napełniania, wspierane przez Komisję, mogą złagodzić obciążenie systemu i zapobiec zakłóceniom rynkowym związanym z uzupełnianiem magazynów gazu. Umożliwiłoby to gromadzenie zapasów na korzystniejszych warunkach zakupowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw – komentowała na przełomie lutego i marca Komisja Europejska.

Niemcy planowały złagodzenie wymogów dotyczących napełnienia magazynów gazu. W tym roku ich zapasy malały w większym stopniu niż w analogicznym okresie 2024 roku. W lutym magazyny były zapełnione w 49 procentach, rok wcześniej było to 72 procent.

Przed rosyjską inwazją w 2022 roku ponad połowa gazu trafiającego do Niemiec pochodziła z Rosji.

Magazyny gazu w Europie

Na dzień 16 marca bieżącego roku Polskie zapasy wyniosły 46 procent, średnia z ostatnich pięciu lat wynosi 51,9 procent. Pierwszego listopada 2024 roku polskie magazyny gazu zapełniono w 98 procentach.

Zapasy paliwa w Unii Europejskiej są na poziomie 35 procent, średnia pięcioletnia z ostatnich lat wynosi 46,1 procent. Poniżej niej są Niemcy z 29,8 procentami, Holandia z 22,9 procentami i Francja z 21,9 procentami.

W sytuacji lepszej od Polski znajduje się Hiszpania z magazynami gazu zapełnionymi w 61,3 procentach. Włochy osiągnęły identyczny procent zapełnienia co Rzeczpospolita.

Powyżej średniej, ale w gorszej sytuacji niż Polska znalazły się następujące państwa członkowskie: Austria z magazynami zapełnionymi w 45,6 procent, Węgry z 38,8 procent i Czesi z 35,6 procentami.

Biznes Alert / Gas Storage Poland / PAP / Marcin Karwowski

Elastyczne harmonogramy magazynowania gazu odpowiedzią UE na niestabilność rynku


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X