Majewski: Polska nie musi się obawiać niedoboru gazu

28 lutego 2022, 07:00 Alert

– Nie zabraknie gazu w Polsce, także w gospodarstwach domowych. Zadbaliśmy o to, aby przed sezonem zimowym mieć magazyny wypełnione w niemal stu procentach – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski w rozmowie z Polskim Radiem.

Prezes PGNiG Paweł Majewski. Fot. Mariusz Marszałkowski
Prezes Paweł Majewski. Fot. Mariusz Marszałkowski

Majewski zaznaczył na antenie Polskiego Radia, że nawet całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie spowoduje zagrożenia dostaw do odbiorców.

– Cena gazu już dzisiaj nieco spadła. Jeśli chodzi o fizyczną dostępność gazu, sytuacja nie zmieniła się wobec tej w grudniu 2021 czy styczniu 2022 roku. Podstawowe kontrakty w podstawowych ilościach są realizowane, co nie zmienia faktu, że Rosja w dalszym ciągu nie tłoczy dodatkowych ilości gazu. Stąd kraje, w których magazyny nie były zatłoczone w pełni przed sezonem zimowym, mają niskie stany magazynów, borykają się z większymi problemami niż np. Polska – zaznaczył Majewski.

– Zadbaliśmy o to, aby przed sezonem zimowym mieć magazyny wypełnione w niemal stu procentach, stąd dzisiejszy stan ich zapełnienia jest znacząco większy, niż w analogicznych okresach lat poprzednich – powiedział.

Polskie Radio/Jędrzej Stachura

#NapiszDoBA: Inwazja Rosji na Ukrainę