BezpieczeństwoCyberprzestrzeń

Płk Małecki o cyberbezpieczeństwie Polski: Potrzeba strategicznego przywództwa

Grzegorz Małecki. Fot. BiznesAlert.pl.

Grzegorz Małecki. Fot. BiznesAlert.pl.

W naszych realiach za rzecz optymalną, zwłaszcza w związku z pewną rywalizacją między różnymi sektorami administracji państwowej, uważam przejęcie przez premiera przywództwa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, a obecnie ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Płk Małecki odniósł się do słów premier Beaty Szydło, która w czasie przemówienia otwierającego konferencję CyberSec w Krakowie mówiła o cyberbezpieczeństwie państwa. W jej ocenie za obronę w tym aspekcie odpowiada „triada” złożona z resortów cyfryzacji, obrony oraz spraw wewnętrznych.

– W moim przekonaniu najważniejsze w wypowiedzi premier było to, że po raz pierwszy wypowiedziała się o konieczności zajęcia się przez państwo kwestiami cyberbezpieczeństwa – powiedział płk Małecki.

Nowa instytucja na nowe wyzwania

Według niego Polska powinna skupić się na budowie jednej instytucji, która będzie odpowiedzialna za tworzenie „ekosystemu cyberbezpieczeństwa”.

– Doświadczenia najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie państw pokazują, że jedynym rozwiązaniem jest przejęcie przywództwa z poziomu strategicznego. Nie chodzi o przejmowanie odpowiedzialności poszczególnych ministerstw za swoje sektory. Tu chodzi spojrzenie strategiczne. Na dzień dzisiejszy nie mamy podmiotu, który patrzy na zagadnienia cyberbezpieczeństwa z poziomu holistycznego, państwowego – wyjaśnił ekspert.

Wzór z Izraela

Jego zdaniem bardzo dobrze z tym wyzwaniem poradził sobie Izrael i to właśnie to państwo mogłoby być wzorem dla Polski.

– Model izraelski przyniósł fantastyczne rezultaty zarówno w dziedzinie efektywności zwalczania przestępstw cybernetycznych, jak również działań biznesowych. W tej chwili Izrael jest drugim krajem na świecie jeśli chodzi o przychody z technologii cyberbezpieczeństwa – tłumaczył płk Małecki.

Jego zdaniem cyberbezpieczeństwo to nie tylko wyzwania, ale także szansa. – Musimy je widzieć maksymalnie szeroko, nie tylko defensywnie jako obrona przed zagrożeniami, ale też jako szansa, która stanowi koło zamachowe dla rozwoju różnego rodzaju sektorów w działalności państwa, nie tylko administracji – powiedział.

Małecki: Potrzebujemy centrum cyberbezpieczeństwa. Musi zostać objęte najwyższym priorytetem


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X