MAP: Polityka energetyczna rządu nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla

30 sierpnia 2023, 14:30 Alert

– W odniesieniu do publikacji prasowych dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE informujemy, że polityka energetyczna polskiego rządu realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla, napisano w oświadczeniu resortu – podaje resort w komunikacie.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.
Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

– Wczoraj Polska Grupa Energetyczna zaprezentowała aktualizację strategii, która zakłada szybsze odejście od węgla i zwiększenie mocy OZE. Nowy plan do 2030 roku zakłada, że łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 mają wynieść ponad 125 mld zł. Inwestycje realizowane w ramach strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. Jak podano, aspiracją grupy jest absolutna zeroemisyjność działalności (Net Zero) w 2040 roku osiągana przy rozbudowie portfela instalacji źródeł odnawialnych, rozwoju zeroemisyjnej energetyki zawodowej i dekarbonizacji ciepłownictwa – tłumaczy MAP. – Zgodnie z obowiązującą umową społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku. Węgiel ma być paliwem przejściowym w trakcie transformacji energetycznej.

– Stabilne funkcjonowanie sektora węglowego zabezpieczy powstająca Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, co będzie miało także odzwierciedlenie w ich strategiach oraz działaniach inwestycyjnych – napisał MAP.

Ministerstwo Aktywów Państwowych / Jacek Perzyński

PGE zapowiada szybsze odejście od węgla i więcej OZE