Masiulis: Litwa nie może ciągle polegać na imporcie energii

1 grudnia 2016, 12:00 Energetyka

Nowe łącza elektryczne z Polską i Szwecją zmniejszyły cenę energii elektrycznej na Litwie oraz jeszcze przez kilka lat nie pozwolą jej rosnąć. Przedstawiając Rekomendacje o podstawowych kierunkach litewskiej strategii energetycznej minister energetyki Rokas Masiulis podkreślił jednak, że strategia tańszego importu energii elektrycznej w dłuższej perspektywie będzie trudna do utrzymania, dlatego należy mieć własne źródła produkcji.

W rekomendacjach przedstawione są podstawowe prace i projekty, które ma wdrażać państwo, aby osiągnąć strategiczne cele: bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjności, efektywnego wykorzystania energii i infrastruktury energetycznej oraz inne. Dużo uwagi w Rekomendacjach poświęcono również rozwojowi OZE: planuje się, że w 2050 r, energia wyprodukowana z OZE będzie stanowiła 70 proc.

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest możliwe bez posiadania własnych źródeł produkcji. Dlatego ważne jest inwestować w miejscową, niezawodną i konkurencyjną produkcję energii elektrycznej, tak aby zapewniała w całości potrzeby państwa  – mówił R. Masiulis.

Ministerstwo postuluje natychmiastowe tworzenie i stosowanie aukcji rezerw mocy, które by zachęcały do inwestowania w rozwój generacji. Minister energetyki dodał, że państwo nie będzie całkiem bezpieczne, zanim wpływ na system przesyłu będą mieli dyspozytorzy w Moskwie. Dlatego jednym z podstawowych zadań jest synchronizacja systemu przesyłowego Litwy z kontynentalnymi sieciami Europy. Ministerstwo energetyki proponuje do 2025 r. zbudować łącza elektryczne „LitPol Link 2“ (z Polską) i „NordBalt 2“ (ze Szwecją). Do 2022 r. zamierza się wybudować piąty agregat w szczytowo-pompowej elektrowni w Kruonis. Będą również podejmowane działania zapobiegawcze, chroniące interes państwa, któremu zagraża budowana w Ostrowcu na Białorusi elektrownia atomowa. Po zakończeniu długoterminowej dzierżawy w 2024 r. (lub, jeśli będą temu sprzyjały okoliczności, wcześniej) planowane jest wykupienie pływającego terminala skroplonego gazu „Independence“. W planach jest pozyskanie wsparcia Unii Europejskiej dla tego projektu.

Źródło: Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej