AlertŚrodowisko

Mauritius planuje zatopić masowiec z wyciekiem. Greenpeace protestuje

Wyciek ropy koło Mauritiusa. Fot. SATELLITE IMAGE 2020 MAXAR TECHNOLOGIES

Wyciek ropy koło Mauritiusa. Fot. SATELLITE IMAGE 2020 MAXAR TECHNOLOGIES

Narodowy komitet kryzysowy Mauritiusa poinformował, że planowane jest zatopienie pozostałości po przełamanym masowcu, który osiadł na rafie koralowej nieopodal wyspy.

Według komitetu operacja ta pozwoli uniknąć dalszego zanieczyszczenia oraz blokady szlaku żeglugowego. Nie wiadomo jednak kiedy miałaby zostać przeprowadzona. Sprzeciwia się niej Greenpeace, które uważa, że doprowadzi do jeszcze większych szkód dla środowiska.

– Zatopienie tego statku zagroziłoby bioróżnorodności i zanieczyściłoby ocean dużymi ilościami toksyn metali ciężkich, zagrażając również innym obszarom, w szczególności francuskiej wyspie La Réunion” – powiedział w oświadczeniu Happy Khambule z Greenpeace Africa.

Właściciel masowca Wakashio, Nagashiki Shipping powiedział, że będzie wspierać załogę i ich rodziny. – Serdecznie przepraszamy za spowodowanie wielu niedogodności wszystkim zaangażowanym, w tym wszystkim mieszkańcom Mauritiusa, z powodu wypadku i wycieku oleju – napisano w oświadczeniu.

Do katastrofy doszło 25 lipca, kiedy masowiec osiadł na rafie koralowej. Szóstego sierpnia zaczęło się z niego wydobywać paliwo okrętowe. Wyciek rozprzestrzenił się na rozległy obszar zagrożonych koralowców, wpływając na ryby i inne organizmy morskie, co niektórzy naukowcy nazwali najgorszą katastrofą ekologiczną w kraju. Służby ratunkowe usunęły większość oleju pozostającego na statku, zanim ten rozpadł się.

Mauritius ogłosił stan nadzwyczajny. Większość dochodów tego wyspiarskiego państwa podchodzi z turystyki.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Perzyński: Raj utracony. Czy Mauritius podniesie się po wycieku ropy?


Powiązane artykuły

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Udostępnij:

Facebook X X X