Michał Kurtyka nie będzie kandydował na szefa OECD

15 stycznia 2021, 07:00 Alert
kurtyka
Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

Polska wycofała kandydaturę ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z kandydowania na szefa OECD. Kandydatowi Polski nie udało się uzyskać wystarczającego poparcia, by móc brać udział w kolejnym etapie procesu wyborczego.

– Z aplikujących 10 kandydatów do dalszego etapu są wybierani ci, którzy zdobyli odpowiednią liczbę głosów państw członkowskich OECD. Nie udało się zbudować większego konsensusu wokół polskiego kandydata, dlatego Polska wycofała kandydaturę ministra Kurtyki. Główne kierunki, jakie minister przedstawiał w swoim programie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie organizacji w przyszłości, jak np. kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, podatkiem cyfrowym, odbudową po COVID-19, są dla Polski jako członka OECD nadal aktualne i zależy nam, aby organizacja mogła je realizować w przyszłości – powiedział rzecznik Ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.

W rozmowie z PAP minister Michał Kurtyka, jeszcze jako polski kandydat na szefa OECD mówił, że odbudowa wzrostu gospodarczego po kryzysie wywołanym koronawirusem musi tworzyć wysokopłatne miejsca pracy oraz ograniczać nierówności społeczne. Przekonywał, że swoje miejsce w tej odbudowie musi też znaleźć troska o środowisko naturalne i klimat oraz związana z nimi transformacja energetyczna.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński