Michalski: Będzie wsparcie dla OZE ale mieszane

27 kwietnia 2017, 12:45 Energetyka
oze energia wiatrowa

Podczas V Forum Gospodarki Niskoemisyjnej pod patronatem BiznesAlert.pl głos zabrał Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

– Mamy możliwość pobrania energii najczystszej, czyli geotermalnej. Nie ma ona kontrowersji społecznych ani żadnych negatywnych oddziaływań. Trzeba ją rozwijać i to będzie się działo. Będzie coraz tańsza – powiedział. – Jest to źródło, które może zapewnić pewne moce.

– Nie wykorzystaliśmy energetyki geotermalnej bo nasi poprzednicy postanowili wesprzeć kogenerację wysokosprawną – przyznał gość konferencji. Poinformował, że toczą się rozmowy z Elektrociepłownią Toruń na temat dostaw energii z geotermii.

– Należy się mocno pochylić nad źródłami energetyki odnawialnej, które są akceptowalne społecznie. Nie można budować wiatraków na siłę – podkreślił Michalski.

– Jest już wsparcie ze środków unijnych na OZE. Chcemy stworzyć do tego wsparcie mieszane. Pomoc będzie liczona na zasadzie gwarancji finansowej lub czegoś podobnego tak, aby przedsięwzięcie nie powodowało nierównej dystrybucji. W przeszłości część inwestorów środki otrzymała, a część nie – wskazał uczestnik konferencji.