Tchórzewski: Idziemy w OZE, bo nas na to stać

4 września 2019, 13:45 Energetyka

– W tej chwili otwieramy się mocno na energetykę odnawialną i prosumencką, ponieważ uzyskaliśmy pewność energetyczną w postaci rynku mocy. Dzięki temu stać nas na rozwój odnawialnych źródeł energii – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

Równowaga między OZE a źródłami konwencjonalnymi

Tchórzewski zauważył, że każdy oczekuje w tej chwili bezpieczeństwa energetycznego: – Wszyscy mają coraz większe wymagania co do stałości i wolumenów dostaw energii elektrycznej. Szeroko pojęty sektor energetyczny jest zawsze w trudnej sytuacji, bo już dzisiaj musimy myśleć o tym, co będzie potrzebne za 10-12 lat. Tymczasem cykl życia państwa demokratycznego jest zaledwie czteroletni – stwierdził minister i podkreślił, że energetyka musi funkcjonować w sposób racjonalny, oparty na analizach systemowych. – Wszystkie inwestycje energetyczne są długoterminowe, oparte na dużych środkach finansowych. Jeżeli polityka klimatyczna Unii Europejskiej zakłada intensywną transformację, to oznacza to intensywne inwestycje – powiedział.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę na kwestię transformacji regionów górniczych: – Polska przechodzi tę transformację od lat. Dlatego Komisja Europejska w przypadku Polski zgodziła się na okres przejściowy – oddajemy do użytku nowoczesne i bezpieczne elektrownie węglowe. Jak na razie wyprzedzamy oczekiwania – co dwa lata przybywa nam w Polsce około jednego dużego bloku energetycznego w konsumpcji energii – powiedział.

– W tej chwili otwieramy się mocno na energetykę odnawialną i prosumencką, ponieważ uzyskaliśmy pewność energetyczną w postaci rynku mocy. Dzięki temu stać nas na rozwój odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chcemy mieć 40 GW w energetyce odnawialnej, to musimy mieć 40 GW w energetyce konwencjonalnej. Tak samo skonstruowany jest system energetyczny Niemiec. Polskie społeczeństwo staje się coraz bogatsze i stać je na rozwój OZE. Dzięki temu możemy wypełnić cele Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o udział energetyki odnawialnej w naszym miksie – mówił Krzysztof Tchórzewski.

– Musimy się odnajdywać w świecie, gdzie się mocno stawia na odnawialne źródła energii. Chcemy iść krokiem, który wynegocjowaliśmy, robimy wszystko, by osiągnąć postawione przed nami cele. To niełatwe zadanie, ponieważ musimy budować nowe bloki konwencjonalne, oprócz elektrowni w Ostrołęce tworzone też będą bloki gazowe. Otwieramy się na morskie farmy wiatrowe, energetyka wiatrowa na lądzie została wyhamowana, bo taka była wola społeczna, a my jesteśmy państwem demokratycznym. Otworzyliśmy się na energetykę prosumencką, a patrząc na zainteresowanie przewiduję, że wyniki tutaj będą lepsze niż w innych państwach – podsumował.

Transformacja, rozbudowa infrastruktury i pytania o atom w Krynicy (RELACJA)