AlertWszystko

Minister Naimski rozmawiał w Danii o Korytarzu Norweskim

(Energinet.dk/BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki)

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski pod koniec maja towarzyszył Prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie podczas jego wizyty w Norwegii. Wówczas minister Naimski rozmawiał o możliwych dostawach norweskiego gazu do Polski. Wczoraj Piotr Naimski przebywał z wizytą w Danii. Kopenhaga to kolejny przystanek w drodze po norweski gaz, który już za 6 lat miałby popłynąć przez Danię do Polski. Wczorajsze rozmowy Piotra Naimskiego z przedstawicielem Ministerstwa Klimatu i Energii dotyczyły budowy Korytarza Norweskiego. 

– Ze stroną norweską rozmawiamy, aby połączyć Szelf Norweski z Polską. To wymaga współpracy trzech partnerów: Polski, Danii i Norwegii. Mam nadzieje, że jesteśmy bardzo blisko tego porozumienia – wyjaśnił podczas swojej ostatniej wizyty w Oslo, Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej. Przekonywał on wówczas po rozmowach Prezydenta RP, Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Soldberg, że jest „polityczne zielone światło” dla budowy Korytarza Norweskiego.

Wczoraj minister Naimski odwiedził kolejną kluczową stolicę dla powstania korytarza – Kopenhagę. Spotkał się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Energii, Wicedyrektorem Generalnym Duńskiej Agencji Energetycznej Kristofferem Böttzauwem. Rozmowy dotyczyły projektu połączenia złóż gazu na Szelfie Norweskim z Polską za pośrednictwem duńskiego systemu przesyłowego. Pozwoli na to gazociąg Baltic Pipe, który znajduje się na liście Projektów Wspólnego Interesu (PCI) Unii Europejskiej. Polacy i Duńczycy mają do końca roku przeprowadzić studium wykonalności tego połączenia. Następnym elementem Korytarza będzie połączenie duńsko-norweskie.

Jak informuje ambasador Polski w Królestwie Danii, Henryka Mościcka – Dendys, tematami rozmów Piotra Naimskiego z duńskimi partnerami były polityka energetyczna oraz rozwój infrastruktury w regionie Morza Bałtyckiego.

Duńczycy przejawią zainteresowanie powstaniem połączeń gazowywch między Polską a Norwegią ponieważ sami będą wkrótce potrzebować nowego kierunku dostaw surowca. Największe złoże gazowe Tyra jest na wyczerpaniu, a Dania nie ma bezpośredniego połączenia z Norwegią. Złoże Tyra zapewnia 90 proc. dostaw surowca do Królestwa, jednak już w 2018 roku eksploatacja może zostać wstrzymana.

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, Johnny Thomas Holst, rzecznik duńskiego operatora gazociągów przesyłowych Energinet.dk przekazał, że w obliczu wyczerpywania się złóż gazu w duńskiej części Morza Północnego, połączenie gazowe z Norwegią może okazać się niezbędne. Duńczycy podkreślają także znaczenie polskiego terminalu LNG.  Należy pamiętać, że mający powstać gazociąg Baltic Pipe będzie połączeniem dwukierunkowym, a więc dzięki niemu Dania uzyska także dostęp do pobliskiego terminala LNG w Świnoujściu.

System gazociągów przesyłowych w Danii

Źródło: Energinet.dk
Źródło: Energinet.dk

Jak mówił Holst, Finlandia, kraje bałtyckie, Polska, Szwecja i Dania to w ocenie Energinet.dk kraje znajdujące na ścieżce „jedwabnego szlaku” pomiędzy dwoma największym dostawcami gazu do UE: Rosji i Norwegii. Litwini i Polacy, podobnie jak inne kraje w UE, dysponują terminalami LNG, które są w stanie importować znacznie ilości gazu w sytuacji, gdy ceny gazu skroplonego na światowych rynkach są konkurencyjne do dostaw gazu infrastrukturą lądową. Przebywający w maju w Polsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach prezes zarządu Energinet.dk Peder Andreasen mówił już wprost – Baltic Pipe powinno być połączeniem dwustronnym Dlaczego mielibyśmy nie korzystać z możliwości polskiego terminalu LNG? – pytał wówczas retorycznie.

Jak mówi Pełnomocnik rządu, teraz decyzje i działania co do realizacji leżą w rękach spółek polskich, duńskich i norweskich. Operator gazociągów w Norwegi firma Gassco w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Nie wyklucza realizacji tego projektu – Mogę potwierdzić, że mamy wniosek od duńskiego operatora sieci przesyłowej Energinet.dk oraz polskiego Gaz-Systemu, dotyczący przeprowadzenia wstępnego studium wykonalności połączenia z norweskim gazowym systemem przesyłu. Wykonaliśmy ograniczoną analizę techniczną dotyczącą tego połączenia – informowała portal BiznesAlert.pl Lisbet Kallevik rzeczniczka Gassco. Również Premier Norwegii Erna Soldberg, zadeklarowała pomoc w przy budowie połączenia pod warunkiem jednak, że będzie on ekonomicznie opłacalny. Zdaniem polskich spółek, PGNiG oraz Gaz –System przepustowość gazociągu Baltic Pipe powinna wynieść od 7 do 10 mld m3 gazu rocznie.

Do końca roku powinny zakończyć się prace nad studium wykonalności Batlic Pipe prowadzone przez Energinet.dk oraz Gaz-System.

Więcej: RAPORT: Polacy chcą otworzyć Bramę Północną dla Międzymorza


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X