Minister Czarnecka przekazała, że planowany termin zakończenia budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu to 2039/2040 rok. Poinformowała również, że wyniki audytu w sprawie drugiej lokalizacji są planowane na zakończenie 2024 roku, a 2049 rok jako data odejście od węgla pozostaje w mocy.
Marzena Czarnecka, minister przemysłu na antenie TVP Info odniosła się do daty zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej powstającej w Choczewie. Powiedziała, że ambicją rządu jest, aby miało to miejsce w 2039-2040 roku. Przekazała również, że polski program atomowy jest weryfikowany w kontekście planowanej drugiej elektrowni jądrowej, jej mocy oraz lokalizacji. Wyniki audytów są planowane na koniec 2024 roku.
Minister Czarnecka potwierdziła 2049 rok jako termin końcowego odejścia od wydobycia węgla w Polsce.
– To jest data w mocy. Tak stanowi umowa społeczna zawarta pomiędzy górnikami a naszymi poprzednikami. I proszę pamiętać, że energia atomowa nie zastąpi w 100 procentach węgla. To będzie powolne odchodzenie od surowców węglowych – powiedziała na antenie TVP Info.
Polityk przekazała, że nie przewiduje zmian w umowie społecznej dotyczących daty odejścia od węgla. W trakcie wywiadu oceniła stan polskiego sektora węglowego jako tragiczny.
– Ponieważ jest zaimportowane kilkadziesiąt milionów ton węgla, które zalegają na zwałach. Statki dalej płyną – powiedziała w trakcie rozmowy w telewizji.
Minister zaznaczyła, że jeszcze po wyborach były wykonywane kolejne zamówienia na dostawy, które mają trwać do końca bieżącego roku. Podała informację, że obecnie na zwałach zalega około 14 milionów ton węgla z importu.
Trwa budowa polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na 2033 rok, ale eksperci mówią o możliwym opóźnieniu sięgającym minimum dwa lata. Na łamach BiznesAlert.pl mówił o tym Daniel Radomski, ekspert do spraw infrastruktury. Docelowo elektrownia ma zawierać trzy reaktory.
TVP Info / Marcin Karwowski
Radomski: Budowa elektrowni jądrowej jest opóźniona o minimum dwa lata (ROZMOWA)