EnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

Szyszko: Polska wykorzysta lasy do walki ze zmianami klimatu

Minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek spotkali się z komisarzem ds. energii i klimatu Komisji Europejskiej, Miguelem Ariasem Canete. Tematem rozmów była przyszła polityka klimatyczna UE.

Podczas spotkania został poruszony temat tzw. II pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 2020 – 2030. Uczestnicy rozmawiali o podziale zobowiązań redukcyjnych między państwami członkowskimi, w tym reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) po roku 2020. W trakcie spotkania minister Szyszko podkreślił:

– Kształt systemu EU ETS powinien uwzględniać w dużym stopniu specyfikę poszczególnych państw członkowskich, w tym ich miks paliwowy. Już teraz obciążenia przedsiębiorstw w ramach systemu stanowią ogromne wyzwanie. Dlatego na forum Unii Europejskiej potrzebna jest szczegółowa analiza i dyskusja na temat skutków społeczno-gospodarczych przyszłej polityki klimatyczno-energetycznej oraz jej wpływu na bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich.

Pochłanianie emisji CO2 przez lasy

Kolejnym tematem spotkania było pochłanianie emisji CO2 przez lasy. Jedno z ustaleń ubiegłorocznej konferencji COP21 w Paryżu dotyczyło równoważenia emisji dwutlenku węgla w drodze wzrostu zalesiania. Ten zapis został wprowadzony do umowy klimatycznej dzięki dużej determinacji polskiej delegacji (zobacz więcej tutaj).

W trakcie spotkania minister Szyszko podkreślił, że Polska będzie dążyła do włączenia do europejskiej polityki klimatycznej po 2020 roku uzgodnień z COP21 dotyczących uwzględnienia pochłaniania CO2 przez lasy i glebę.

– Bardzo istotny jest rozwój energetyki odnawialnej i poprawa efektywności energetycznej jako mechanizmów redukcji gazów cieplarnianych. Będziemy jednak dążyli również do wykorzystania dotychczas niedocenianego potencjału lasów do pochłaniania dwutlenku węgla, co jest zbieżne z ochroną bioróżnorodności – powiedział minister Szyszko.

Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2016 r. Polska jest pierwszym państwem w UE, które w ramach wizyt w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej komisarz Canete odwiedził. Będzie też ostatnim w obrębie tego cyklu.

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X