Ministerstwo energetyki wspiera Rosnieft. Putin uderza w Sieczina

6 lutego 2015, 10:28 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Wiceminister energetyki Rosji Kirił Mołodcow zadeklarował, że jego resort uznaje wszystkie inwestycje przedstawione przez Rosnieft w ramach prośby o dofinansowanie z Funduszu Bogactwa Narodowego za priorytetowe. Wcześniej ministerstwo gospodarki zaapelowało, aby z listy skreślić mniej istotne inwestycje. Rząd zgodził się na wsparcie projektu Rosatomu w Finlandii, Novateku – Jamał LNG i kolei transsyberyjskiej. Rosnieft czeka na decyzję w sprawie swoich projektów.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że interesy firmy Igora Sieczina są co prawda istotne ale „ważne są także racje całej gospodarki”. Sieczin narzekał na manewr podatkowy wprowadzony przez prezydenta mający zwiększać opłacalność eksportu paliwa, który zmniejsza opłacalność sprzedaży go na terenie Rosji, a więc uderza w rafinerie Rosnieftu. W odpowiedzi na to Putin pytał Sieczina – Kto jest prawdziwym Sieczinem? Ten sprzed czy po nominacji na szefa Rosnieftu?

Po wprowadzeniu zachodnich sankcji wobec Rosnieftu, firma z nadziei rosyjskiej energetyki przeobraziła się w obciążenie dla budżetu. Wtedy też straciła posłuch na Kremlu.