Resort klimatu i środowiska ogłosił czwartek nowy filar transformacji energetycznej i rozpoczyna prace nad nad zmianami energetyki światowej w G20.
MKiŚ ogłasza nowy cel: suwerenność energetyczna
Ministerstwo klimatu i środowiska dołącza do grupy roboczej do spraw transformacji energetycznej G20. W związku z tym, minister Anna Moskwa uczestniczyła w spotkaniu Grupy, gdzie zaproszono resort klimatu i środowiska do uczestnictwa w roboczej grupie zajmującą się transformacją energetyczną.
Minister ogłosiła na spotkaniu czwarty filar transformacji energetycznej Polski. – Polityka energetyczna Polski do 2040 roku obejmie nowy czwarty filar – suwerenność energetyczną, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego, zapewniającego szybkie uniezależnienie krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych – poinformowała szefowa resortu.
– Jako wiodąca gospodarka Europy Środkowej, mój kraj jest dobrze przystosowany do przedstawiania wyzwań regionu, który do tej pory nie jest reprezentowany w G20. Nasze doświadczenie może być szczególnie istotne w planowaniu transformacji energetycznej – powiedziała Anna Moskwa.
W spotkaniu, w którym uczestniczyła szefowa resortu online, rozmawiano o przyszłych zmianach w energetyce. Anna Moskwa odniosła się inwazji Rosji na Ukrainie i wpływu wojny na transformację energetyczną. – Odpowiedzialna polityka energetyczna ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale również wpływa na bezpieczeństwo kraju. Dlatego konsekwentnie realizujemy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw energii. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak niebezpieczna jest zależność od jednego dostawcy, który wykorzystuje swoją silniejszą pozycję do szantażowania słabszych partnerów handlowych – wyjaśniła.
Przedstawicielka rządu mówiła o przejściu na czysta energię. – Wojna pokazuje, jak ważne jest budowanie bezpiecznych, niezawodnych i odpornych systemów energetycznych, w tym poprzez przejście na czystą energię. Transformacja klimatyczno-energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed nami w nadchodzących dekadach – tłumaczyła Moskwa.
Ministerstwo klimatu i środowiska/Maria Andrzejewska
MKiŚ: Wiele wskazuje na to, że przyczyną śnięcia ryb na Odrze były złote algi