Semeniuk: Robimy wszystko, by węgla nie zabrakło

16 sierpnia 2022, 12:45 Ciepłownictwo

– Robimy wszystko, by węgla nie zabrakło – powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Ewa Semeniuk w rozmowie w Kwadrans Polityczny. – Każda rada ministrów to rozmowa na ten temat – dodała.

Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Olga Ewa Semeniuk

Rząd zapewnia, że węgla nie zabraknie

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Ewa Semeniuk w rozmowie w Kwadrans Polityczny odniosła się do kryzysu węglowego i dostaw ciepła podczas nadchodzącej zimy. – Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom najsłabszych, stąd dodatek węglowy, stąd pakiet osłonowy, w ramach którego wnioski możemy zgłaszać do października bieżącego roku – powiedziała wiceminister. – Robimy wszystko, by węgla nie zabrakło. Każda rada ministrów to rozmowa na ten temat – dodała.

– Do kwietnia bieżącego roku mieliśmy zakontraktowane i zaimportowane trzy miliony ton węgla, do lipca kolejne 3 miliony ton węgla, dzisiaj mamy zakontraktowane siedem milionów ton węgla – wyjaśnia Olga Ewa Semeniuk. Przedstawicielka resortu zapewnia, że podjęto wszystkie kroki, żeby Polska miała wystarczającą ilość węgla na zimę: Został powołany specjalny sztab kryzysowy związany z polityką węglową, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, ale również przedstawiciele spółek skarbu państwa.

– Zamroziliśmy taryfowanie gazu ziemnego na kwotę 10 miliardów złotych, to znacząco obniża cenę gazu – powiedziała Semeniuk, odnosząc się do rosnących cen gazu. – O recesji ciężko mówić. Zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP, rok 2023 ma być łagodniejszy pod względem inflacji – odpowiedziała wiceminister zapytana o kryzys gospodarczy i inflację.

Opracowała Maria Andrzejewska

Tauron usunie wady leja, by skończyła się jaworznicka odyseja