Minister Anna Moskwa apeluje do europosłów o odrzucenie propozycji nowelizacji rozporządzenia UE

14 września 2023, 15:04 Alert

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa apeluje do europosłów aby odrzucili nowelizację rozporządzenia UE i dyrektywy w sprawie unijnego rynku energii elektrycznej.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Jak informuje PAP minister Anna Moskwa zwróciła się w formie listu do europosłów w sprawie nadchodzącego głosowania. Ma ono dotyczyć struktury unijnego rynku energii elektrycznej. Cytując za Państwową Agencją Prasową:

– W zaproponowanym kształcie tekst nie adresuje strategicznej dla Polski kwestii bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w najbliższych latach – oceniła szefowa MKiŚ.

– Rynek mocy stanowi główny filar bezpieczeństwa energetycznego Polski, natomiast jego efektywne funkcjonowanie w kolejnych latach uzależnione jest od przyjęcia rozwiązań, które dopasują go do wyzwań postawionych przez kryzys energetyczny oraz trwającą wojnę w Ukrainie. Jest to kluczowe z perspektywy strategicznych interesów kraju i budowania odporności na kolejne potencjalne kryzysy – cytuje minister PAP.

Podobne zdanie przedstawiła podczas dzisiejszej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne po 2023”. Wspomniała podczas niego o konieczności obrania jasnej postawy odejścia od gazu rosyjskiej. Oraz potencjalnej roli Polski w tym procesie. Podkreśliła jakim priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz Unii Europejskiej. I jak wpływa na to uniezależnienie się od dostaw rosyjskich.

Państwowa Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Polska chce jasnej ścieżki odejścia Europy od gazu z Rosji