EnergetykaEnergia elektryczna

MKiŚ pracuje nad zmianami regulacji przyłączeń do sieci i ochrony odbiorców

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje pakiet zmian Prawa energetycznego, zakładający m.in. wzrost przejrzystości procesu przyłączania do sieci, większą ochronę odbiorców przez zmiennością cen energii elektrycznej, zmiany taryfowe dla magazynów energii.

Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu założeń do projektu zmian ustawy, przewidują one wprowadzenie szeregu rozwiązań z najnowszej wersji europejskiej dyrektywy rynkowej oraz rozporządzeń rynkowego i o ochronie odbiorców przed manipulacjami na rynku energii.

Zakłada się wprowadzenie niegwarantowanych elastycznych umów przyłączeniowych na obszarach, na których istnieją ograniczenia możliwości przyłączania nowych podmiotów do sieci.

Dostawcy energii elektrycznej mają zostać zobowiązanie do oferowania umów sprzedaży na czas określony ze stałą ceną, co ma chronić odbiorców przed krótkoterminowymi wahaniami cen rynkowych.

Operatorzy systemów przesyłowego i dystrybucyjnych mają zostać zobowiązani do publikacji i aktualizacji informacji o mocy przyłączeniowej dostępnej dla nowych przyłączeń oraz o kryteriach jej obliczania. Użytkownicy mają być informowani o statucie i sposobie rozpatrywania ich wniosków o przyłączenie.

Operatorzy przesyłowi i dystrybucyjni mają też zostać zobowiązani do współpracy przy publikowaniu informacji dotyczących mocy przyłączeniowych dostępnych na potrzeby nowych przyłączeń.

Zakłada się też zmiany w systemie taryfowania energii elektrycznej zachęcające operatorów do korzystania z usług elastyczności, takich jak odbiór i magazynowanie energii oraz zachęcających operatorów do integracji energii ze źródeł odnawialnych po jak najniższych kosztach systemowych.

Zakładany przez ministerstwo klimatu termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 roku.

Biznes Alert / PAP

Średnia cena sprzedaży drewna w Lasach Państwowych spadła


Powiązane artykuły

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...
Reaktor jądrowy Maria. Fot. Mateusz Grochocki/East News. Warszawa, 23.04.2019

Reaktor Maria wciąż czeka na zgodę. Decyzja PAA nie zapadła

Przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu sugerował, że reaktor badawczy Maria może wznowić działalność już na przełomie lipca i sierpnia, Państwowa Agencja Atomistyki...
Nowy szef ministerstwa energii Miłosz Motyka, foto: gov.pl

Miłosz Motyka królem polskiej energetyki. Bez ziemi, pieniędzy i wojska

W Polsce mamy znów ministerstwo energii, które ma zajmować się sprawami wcześniej będącymi w gestii częściowo resortu klimatu i środowiska...

Udostępnij:

Facebook X X X