EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Montebourg: Należy wprowadzić podatek węglowy na produkty spoza UE

Jak poinformował portal Biznes.pl, podczas odbywającego się w Krakowie gospodarczego Trójkąta Weimarskiego minister ds. reindustrializacji Francji Arnaud Montebourg zaproponował wprowadzenie podatku węglowego na produkty spoza Unii Europejskiej. Priorytetem dla UE powinna stać się teraz według niego reindustrializacja gospodarki.

– Kryzys zniszczył w Europie 8 mln miejsc pracy, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat różnica w liczbie nowo tworzonych miejsc w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest olbrzymia na korzyść Stanów – powiedział cytowany przez Biznes.pl Arnaud Montebourg.

Według francuskiego polityka polityka UE wymaga głębokiej zmiany, ponieważ jej obecne polityki klimatyczna i przemysłowa są ze sobą sprzeczne. Jeśli wymogi dotyczące klimatu miałby wspierać przemysł, a nie utrudniać jego rozwój, należy wprowadzić podatek węglowy nakładany na produkty spoza UE – powiedział Montebourg. W przeciwnym razie Europa dalej będzie tracić według niego swoją konkurencyjność.

Francja postuluje też koordynację wsparcia dla branż energochłonnych na poziomie europejskim. Opowiada się też za zwiększeniem możliwości protekcjonizmu dla rozwoju rodzimego przemysłu, powołując się przy tym na doświadczenia USA czy Chin – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Musimy wywierać presję na Komisję, by werfikowała swoje błędne oceny. To nie może być Europa ślepo stosowanych zasad – powiedział cytowany przez DGP Montebourg.

Uczestnicy gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie doszli do jednego wniosku: Europa musi ponownie postawić na przemysł. Obecnie przemysł generuje około 15 proc. unijnego PKB, a niedługo będzie to już 20 proc. – czytamy w portalu Biznes.pl.

Biznes.pl/Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X