Montebourg: Należy wprowadzić podatek węglowy na produkty spoza UE

10 lutego 2014, 14:46 Energetyka

Jak poinformował portal Biznes.pl, podczas odbywającego się w Krakowie gospodarczego Trójkąta Weimarskiego minister ds. reindustrializacji Francji Arnaud Montebourg zaproponował wprowadzenie podatku węglowego na produkty spoza Unii Europejskiej. Priorytetem dla UE powinna stać się teraz według niego reindustrializacja gospodarki.

– Kryzys zniszczył w Europie 8 mln miejsc pracy, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat różnica w liczbie nowo tworzonych miejsc w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej jest olbrzymia na korzyść Stanów – powiedział cytowany przez Biznes.pl Arnaud Montebourg.

Według francuskiego polityka polityka UE wymaga głębokiej zmiany, ponieważ jej obecne polityki klimatyczna i przemysłowa są ze sobą sprzeczne. Jeśli wymogi dotyczące klimatu miałby wspierać przemysł, a nie utrudniać jego rozwój, należy wprowadzić podatek węglowy nakładany na produkty spoza UE – powiedział Montebourg. W przeciwnym razie Europa dalej będzie tracić według niego swoją konkurencyjność.

Francja postuluje też koordynację wsparcia dla branż energochłonnych na poziomie europejskim. Opowiada się też za zwiększeniem możliwości protekcjonizmu dla rozwoju rodzimego przemysłu, powołując się przy tym na doświadczenia USA czy Chin – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
– Musimy wywierać presję na Komisję, by werfikowała swoje błędne oceny. To nie może być Europa ślepo stosowanych zasad – powiedział cytowany przez DGP Montebourg.

Uczestnicy gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie doszli do jednego wniosku: Europa musi ponownie postawić na przemysł. Obecnie przemysł generuje około 15 proc. unijnego PKB, a niedługo będzie to już 20 proc. – czytamy w portalu Biznes.pl.

Biznes.pl/Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL