Morawiecki: Walka ze smogiem i hub gazowy to priorytety mojego rządu

12 grudnia 2017, 17:03 Atom

Podczas exposé desygnowany na stanowisko premiera, Mateusz Morawiecki wspomniał m.in. o energetyce. – Węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie chcemy z niego zrezygnować – podkreślił Morawiecki. – Bezpieczeństwo energetyczne to warunek naszej suwerenności – podkreślił.

Mateusz Morawiecki, fot. flickr.com/premierrp

Smog

– Czyste powietrze to wyznanie cywilizacyjne, któremu chcemy sprostać. Rocznie w efekcie smogu umiera 44 tys. osób rocznie. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić poziom życia obywateli , poprzez poprawę efektywności energetycznej, tak aby nie palić śmieciami – powiedział Morawiecki.

Węgiel i opłacalne OZE

– Węgiel jest podstawą energetyki, nie chcemy z niego rezygnować, to ważne dla Polski, Śląski i Zagłębia. W długofalowy sposób planujemy reformy. Śląsk staje się obok węgla zagłębiem nowych technologii. Program dla województwa to szansa na rozwój regionu. Chcemy by OZE mogły się rozwijać tam, gdzie daje to korzyści, nie koszty, tam gdzie jest to ekonomizmie uzasadnienie – powiedział Mateusz Morawiecki.

LNG i gaz z Norwegii

– Terminal LNG przybliża nas do osiągnięcia celów, a zależność energetyczna od Rosji spada. Jest szansa, że od 2022 roku będziemy niezależni od dyktatu cenowego. Chcemy utworzyć hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów. Chcemy budować połączenia gazowe do Norwegii, chcemy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne , przy niskiej emisji CO2. Patrzymy pozytywnie na atom – powiedział desygnowany na premiera Morawiecki.

Lasy, elektromobilność, walka z Nord Stream 2. Premiera Morawieckiego pomysły na energetykę

BiznesAlert.pl