Morawiecki: Nasza perspektywa polityki klimatycznej musi być uwzględniana

12 września 2019, 16:00 Alert

Punkt wyjścia w sprawie polityki klimatycznej musi być odpowiednio uwzględniany, bo Polska nie miała po II wojnie światowej możliwości zbudowania swego systemu energetycznego inaczej niż w oparciu o węgiel – mówił w czwartek po spotkaniu premierów państw V4 Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Szef polskiego rządu powiedział podczas konferencji prasowej w Pradze, że państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) zgadzają się, iż potrzebne jest wskazanie nowych źródeł finansowania unijnego budżetu, w tym podatek cyfrowy, które zapewnią fundusze na „sprawy związane z innowacjami czy polityką obronną”.

Nawiązując do sprawy brexitu, Morawiecki zapewnił, że „staramy się jako Grupa Wyszehradzka doprowadzić do kompromisu, szanując jednocześnie mandat (głównego unijnego negocjatora ds. brexitu) Michela Barniera i Komisji Europejskiej, ale troszczymy się jednocześnie, by nie doszło do gwałtownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bo ono może doprowadzić do zawirowań w handlu między Wielką Brytanią a krajami UE”.

Ponadto – jak poinformował Morawiecki – na spotkaniu poruszono temat polityki klimatycznej. „I tutaj oczywiście opieramy się na konkluzjach, które do tej pory Rada Europejska uzgodniła, i to jest nasza podstawa, nasz fundament jakichkolwiek rozmów w tej sprawie. Wskazujemy jednocześnie, że punkt wyjścia, startu musi być odpowiednio uwzględniany. Polska nie miała po II wojnie światowej możliwości zbudowania swojego systemu energetycznego inaczej niż w oparciu o węgiel i dziś musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkim Polakom” – zaznaczył premier.
Polska Agencja Prasowa