Mościcka-Dendys: Polska potrzebuje Baltic Pipe do transformacji energetycznej

29 lipca 2020, 07:15 Energetyka

Ambasador Polski w Danii Henryka Mościcka-Dendys opublikowała tekst w duńskiej gazecie Jullands-Posten. Przekonuje w nim do polskiej wizji transformacji energetycznej, w centrum której znajduje się projekt Baltic Pipe.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski podczas wizyty w Danii
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski podczas wizyty w Danii. Źródło: Twitter, Fot.: H. Mościcka-Dendys

Ambasador podkreśla, że rośnie wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Warunkiem dalszego wzrostu jest realizacja projektu gazociągu Baltic Pipe. – Z polskiego punktu widzenia zaangażowanie Danii w Baltic Pipe jest zgodne z ambitną polityką klimatyczną tego kraju i na poziomie europejskim. Poprzez wzmocnienie polskiego i regionalnego bezpieczeństwa energetycznego, Dania wspiera naszą zieloną transformację – napisała ambasador.

Gazociąg Baltic Pipe ma udostępnić Polsce nierosyjskie dostawy gazociągowe, które pozwolą bezpiecznie stabilizować OZE przy pomocy energetyki gazowej. Polacy obliczyli, że zastępowanie węgla gazem dzięki Baltic Pipe pozwoli ograniczyć emisję CO2 w Polsce o 70 mln ton, czyli 132 procent rocznej emisji w Danii. Zdaniem ambasador Mościckiej-Dendys gazociąg Baltic Pipe mógłby w przyszłości transportować inne gazy: CO2, biogaz lub wodór.

Opracował Wojciech Jakóbik