Orlen i Synthos chcą łatać dziurę po węglu energią z Ukrainy

12 maja 2023, 07:15 Alert

Orlen i Synthos tłumaczą po co im most energetyczny na Ukrainę. Energia znad Dniepru ma im pomóc uzupełnić lukę po węglu.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

Działa już most energetyczny Rzeszów-Chmielnicka, ale Polacy rozmawiają już o drugim: Chełm-Równe. Pierwszy most łączy Polskę z jądrową Elektrownią Chmielnicki. Drugi miałby połączyć Polaków z Elektrownią Równe (cztery reaktory o łącznej mocy 3600 MW). To inicjatywa polskiego Orlen Synthos Green Energy, o czym informował resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Poprosiliśmy OSGE o więcej informacji na ten temat.

– Orlen Synthos Green Energy zgłosiło projekt budowy linii 400 kV między Rowieńską Elektrownią Atomową a Polską (stacja w okolicy Chełma na Lubelszczyźnie). Projekt został zgłoszony do wstępnej kwalifikacji do wsparcia w ramach unijnych projektów wspólnego zainteresowania – tłumaczy Orlen Synthos Green Energy w informacji przekazanej BiznesAlert.pl.

Inwestycja ma kosztować 297 mln euro. Trwa przygotowanie planu projektu, jego harmonogramu oraz analiz finansowo-ekonomiczne. OSGE ma rozmawiać na ten temat z resortem klimatu, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Ukrenergo, operatorami sieci z Polski oraz Ukrainy. Jeden z tematów to trasa linii.

Drugi most energetyczny z Polski na Ukrainę miałby być budowany po zakończeniu wojny na Ukrainie. Budowa obejmowałaby 23 km odcinka polskiego oraz 152 km ukraińskiego. – W pierwszej fazie linia byłaby wykorzystywana do eksportu energii do Ukrainy, wspierając odbudowę kraju, ale głównym celem byłby import do Polski zeroemisyjnej i tańszej energii w drugiej połowie tej dekady, kiedy polska gospodarka będzie jej najbardziej potrzebować. Będzie to bowiem czas, gdy zaczną się wyłączenia z systemu pierwszych źródeł węglowych, a dopiero z wchodzącymi do systemu wiatrakami morskimi i przed uruchomieniem energetyki jądrowej (dużych i małych reaktorów) – tłumaczy OSGE.

Co ciekawe, połączenie elektroenergetyczne Równe-Chełm miałoby się stać własnością OSGE, choć operatorem sieci przesyłowej w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Możliwe są jednak inne modele biznesowe zależne od ustaleń po obu stronach granicy. OSGE zakłada, że przepustowość drugiego mostu energetycznego mogłaby wynieść 4000 MWe, z czego handlowa – 1000 MWe. Roczne przepływy fizyczne mogą sięgnąć 2,4 TWh.

Wojciech Jakóbik

Pierwszy ruszył, a drugi most energetyczny Polska-Ukraina to inicjatywa Orlenu i Synthosa