Pierwszy ruszył, a drugi most energetyczny Polska-Ukraina to inicjatywa Orlenu i Synthosa

11 maja 2023, 14:00 Alert

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił wiosną, że Polska rozmawia o drugim moście energetycznym po połączeniu Rzeszów-Chmielnicki. Chodzi o linię Chełm-Równe, a BiznesAlert.pl ustalił, że interesują się nim Orlen oraz Synthos.

Linia elektroenergetyczna Kozienice-Miłosna w budowie. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Linia elektroenergetyczna Kozienice-Miłosna w budowie. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

– W 2022 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad wznowieniem funkcjonowania połączenia Rzeszów-Chmielnicka na napięciu 400kV. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz Ukrenergo (operatorów elektroenergetycznych systemów przesyłowych Polski i Ukrainy) z sukcesem wznowiono pracę połączenia Rzeszów-Chmielnicka – przypomniał resort klimatu i środowiska RP. – Połączenie to pracuje synchronicznie i umożliwia wymianę energii elektrycznej w obu kierunkach. Drugiego maja 2023 roku PSE ogłosiły także rozpoczęcie procesu jednostronnego przetargu na zdolności przesyłowe linii Rzeszów-Chmielnicka w okresie rezerwacji od 15 maja 2023 do 31 maja 2023 roku – czytamy dalej.

Resort klimatu odnosi się także do drugiego mostu energetycznego, o którym mówił premier Morawiecki na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. – Rozmawiamy o połączeniu Równe-Chełm, tam także jest energetyka jądrowa i moglibyśmy korzystać z zielonej energii spełniając wyśrubowane wymogi europejskiej polityki klimatycznej – mówił premier RP w marcu 2023 roku.

– Odnotowaliśmy zainteresowanie spółki Orlen Synthos Green Energy budową prywatnego połączenia Chełm-Równe – ujawnia ministerstwo klimatu. – Koncepcja budowy tego połączenia jest obecnie przedmiotem analiz w zakresie uwarunkowań formalnoprawnych i rynkowych.

OSGE to spółka PKN Orlen oraz Synthosa zajmująca się małymi reaktorami modułowymi. Przekonuje, że zbuduje pierwszy w 2029 roku.

Wojciech Jakóbik

Kolejny most energetyczny Polska-Ukraina jest w grze