Mostostal Kraków pomoże przy rozbudowie Elektrowni Turów

15 marca 2017, 06:45 Alert
Elektrownia Turów
Elektrownia Turów

Budimex, który jest w 100 proc. właścicielem Mostostalu Kraków, poinformował o podpisaniu umowy na montaż budynku kotłowni Elektrowni Turów należącej do Polskiej Grupy Energetycznej. Zaawansowanie prac na placu rozbudowy sięga obecnie 20 proc.

Jak przekazał Budimex 13 marca 2017 roku, jej spółka – córka Mostostal Kraków SA zawarła umowę z Budimex SA i Tecnicas Reunidas SA , prowadzącymi wspólnie działalność gospodarczą pod nazwą Budimex SA, Tecnicas Reunidas SA – Turów Spółka Cywilna na montaż budynku kotłowni wraz z nawą nawęglania i podgrzewacza powietrza. Ten etap pracy dotyczy budowy „pod klucz” nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Termin realizacji zadania ustalono na 31 maja 2020 r.

Przypomnijmy, że Budimex, konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Tecnicas Reunidas wykonują nowy blok o mocy 450 MW w Elektrowni Turów, która wytwarza do 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Nowy blok ma zastąpić trzy najstarsze bloki energetyczne. Do końca lutego tego roku roku zrealizowano 27 proc. planu i 20 proc. prac konstrukcyjnych. Zakończono wszystkie wykopy, wylano fundamenty chłodni kominowej oraz kotłowni. W tym miesiącu planuje się zakończenie fundamentów dla turbozespołu.

Jak informuje Budimex, postawienie pierwszego słupa głównej konstrukcji wsporczej kotła w budynku kotłowni zaplanowano na 15 marca, a cała konstrukcja główna ma być skończona do czerwca 2017 roku. Następnie rozpocznie się montaż części ciśnieniowej kotła wraz z równoległym montażem konstrukcji stalowej budynku kotłowni.

Jak informuje spółka w realizację prac zaangażowanych jest ponad 500 osób pracujących w trybie trzyzmianowym. – Budowa w Elektrowni Turów przebiega szybko i sprawnie. W przeciągu dwóch miesięcy wykonano założony plan. Po oddaniu do użytku nowego bloku zaspokojone zostanie zapotrzebowanie na energię ok. 1 mln gospodarstw domowych – przekazał Budmiex.

Budimex/BiznesAlert.pl