Rzecznik upomina się o mrożenie cen energii małym i średnim przedsiębiorców w Sejmie

6 grudnia 2023, 08:30 Alert

Politycy mają rozstrzygnąć los wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w dobie kryzysu energetycznego. Komisja omówi dziś dwa projekty ustaw rywalizujące ze sobą.

– Zwracam się z prośbą, aby procedowany przez Państwa Posłów projekt ustawy zawierał obecne obowiązujące przepisy w zakresie maksymalnych cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw na kolejny 2024 rok – apeluje rzecznik tych przedsiębiorców Adam Adamowicz w liście do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Komisja do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych omówi szóstego grudnia dwa projekty ustaw o mrożeniu cen prądu, paliw i ciepła. Pierwszy – autorstwa resortu klimatu – zakłada przedłużenie obecnego mechanizmu na cały 2024 rok. Drugi – stworzony przez posłów nowej większości parlamentarnej – zakłada mrożenie na pół roku ze wsparciem cukierni i piekarni, bez pozostałych małych i średnich przedsiębiorstw.

Państwa europejskie dotknięte kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosję wprowadziły szereg rozwiązań, w tym mrożenie cen energii i paliw. Komisja Europejska zaleca wycofywanie tych mechanizmów wsparcia w połowie roku. Jednakże ceny na giełdach wciąż nie wróciły do poziomów sprzed kryzysu.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska mrozi ceny energii bardziej, a powinna mniej