NABE czeka na finał rozmów o finansowaniu

2 listopada 2022, 17:00 Alert

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego poczeka jeszcze do pierwszego kwartału 2023 roku przez rozmowy o finansowaniu.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.
Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

– Myślę, że ten termin pierwszego kwartału 2023 roku nie jest zagrożony – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o doniesienia Business Insider w sprawie przesunięcia terminu stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Pierwotnie miała ruszyć do pracy z końcem 2022 roku. Ma ona przejąć aktywa węglowe od spółek energetycznych by pozwolić im na inwestycje zrównoważone bez problemów z pozyskaniem finansowania banków źle patrzących na to paliwo.

Jak zaznaczył wicepremier i minister aktywów państwowych, podpisał już odpowiedni dokument, ale zakłada, że nowy termin będzie już ostateczny i NABE do tego czasu powstanie. Wyjaśnił, że proces porządkowania aktywów spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa będzie wymagał nieco więcej czasu, niż zakładano wcześniej.

– W związku z tym zmieniłem ten harmonogram na koniec I kwartału 2023 roku. Zakładam, że jest to data ostateczna – poinformował wicepremier Sasin. Dodał, z jego informacji wynika, iż zasadniczo osiągnięte zostało porozumienie z bankami, co do przeniesienia zadłużenia aktywów, które mają trafić do NABE.

Zaznaczył, że jest wstępna akceptacja co do przejęcia części tego zadłużenia przez Skarb Państwa. – Są to pokaźne kwoty i rząd musi tu podjąć decyzję. Zakładam, że część tych długów przejmie na siebie Skarb Państwa, a pytanie, jaka to będzie część powoduje, że model finansowania NABE nie jest jeszcze zamknięty i gotowy – podkreślił wicepremier.

Dodał, z punktu widzenia Skarbu Państwa najlepiej byłoby, aby partycypacja była jak najmniejsza, ale będzie to ostatecznie zależało od porozumienia z bankami. Na przeszkodzie do budowy NABE stanął udział Skarbu Państwa w jego finansowaniu, bo ma ono wziąć na siebie część długu aktywów węglowych przekazanych do Agencji. – To jest powodem, że ten model finansowy nie jest jeszcze zakończony – przyznał minister.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 3 listopada 2022 r., godz. 9.40; dodano PAP