Światu grozi zalew chińskiej fotowoltaiki

5 czerwca 2024, 08:30 Alert

Chiny w 2023 roku wyprodukowały nadwyżkę ponad 200 GW paneli fotowoltaicznych. Według szacunków nadmiar sięgnie 500 GW w 2024 roku, co stanowi czterokrotność obecnie zainstalowanych panelów w innych częściach świata.

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.
Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

The Wall Street Journal poinformował, że Chiny produkują nadwyżkę paneli fotowoltaicznych. Dziennik powołuje się na oficjalne chińskie dane, według których Państwo Środka wyprodukowało ogniwa słoneczne zdolne do produkcji 450 gigawatów energii. W chińskich domach zainstalowano mniej niż 220 GW.

Według szacunków Capital Economics w 2024 roku Chiny wytworzą panele zdolne do produkcji 750 GW, tym samym produkując około 500 GW nadwyżki. Jak zauważa The Wall Street Journal to prawie czterokrotność liczby paneli zainstalowanych w innych częściach świata.

USA podniosły cło na największe panele fotowoltaiczne pochodzące z Chin. Rząd Stanów Zjednoczonych obawia się napływu taniej chińskiej fotwoltaiki, wyeliminowanie zachodniego rynku i osiągnięcie monopolu przez Państwo Środka. W lutym 2024 roku estońskie służby ostrzegały przed zakupem i instalacją chińskiej fotowoltaiki.

The Wall Street Journal / Marcin Karwowski

Estońskie służby ostrzegają przed chińską fotowoltaiką