AlertWszystko

Nadzór górniczy instaluje ,,czarne skrzynki” w kopalni Mysłowice-Wesoła

Kopalnia Bogdanka - szyb

(Polska Agencja Prasowa)

W należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie kumuluje się wiele podziemnych zagrożeń, pojawią się dwie “czarne skrzynki”, monitorujące panujące na dole warunki – zdecydował nadzór górniczy.

Po raz pierwszy “czarne skrzynki”, czyli autonomiczne zespoły rejestracyjno-pomiarowe, zainstalowano w najniebezpieczniejszych rejonach polskiego górnictwa podziemnego przed dwoma laty. Obecnie nadzór górniczy ma pięć takich urządzeń, działających niezależnie od kopalnianych systemów pomiarowych.

– Urządzenie dostarcza wiedzę o stężeniach takich gazów jak metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlen, a także mierzy temperaturę, wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza – wyjaśniła w czwartek rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jolanta Talarczyk.

Do mysłowickiej kopalni Wesoła urządzenie, którego montaż nastąpił w ostatnich dniach, trafiło z kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej, gdzie zakończyła się eksploatacja węgla z monitorowanej przez “czarną skrzynkę” ściany wydobywczej. W kwietniu ubiegłego roku sprzęt bez uszkodzeń przetrwał tam największy w historii polskiego górnictwa wstrząs o sile ok. 4,2 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się 1050 m pod ziemią.

20 czerwca w innym rejonie kopalni Mysłowice-Wesoła pojawi się druga “czarna skrzynka”, która obecnie jest w serwisie kontrolnym u producenta, a wcześniej pracowała w należącej do holdingu kopalni Murcki-Staszic. Trzy pozostałe urządzenia działają w kopalni Sośnica w Gliwicach, kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju oraz w należącej do KGHM Polska Miedź kopalni Polkowice-Sieroszowice.

– Urządzenia te są wykorzystywane w rejonach szczególnie zagrożonych w polskim górnictwie podziemnym. Ich konstrukcja umożliwia wielokrotną zabudowę, czyli przenoszenie w różne miejsca. To bardzo ważne i było jednym z podstawowych warunków przetargowych, na podstawie których wyłoniono wykonawcę tych przyrządów – podkreśliła rzeczniczka Urzędu.

Przenoszenie urządzeń wynika m.in. z tego, że rejony szczególnie niebezpieczne w kopalniach zmieniają się wraz z eksploatacją górniczą – jedne są likwidowane wraz z zakończeniem wydobycia, inne uruchamiane. O lokalizacji urządzeń decydują wskazania okręgowych urzędów górniczych.

Po raz pierwszy “czarne skrzynki” pojawiły się w najniebezpieczniejszych rejonach polskiego górnictwa w czerwcu 2014 r. Dzięki nim nadzór górniczy ma możliwość porównywania i oceny rzetelności pomiarów dokonywanych przez czujniki kopalniane. Służy to prewencji wypadkowej i usprawnieniu monitoringu zagrożeń, do którego zobowiązane są kopalnie. Wskazania “czarnych skrzynek”, mających własny system zasilania elektrycznego, mają też minimalizować pokusę ewentualnego manipulowania wynikami pomiarów atmosfery w wyrobiskach.

Wprowadzenie takich urządzeń było odpowiedzią nadzoru górniczego na pojawiające się po katastrofach górniczych doniesienia o fałszowaniu odczytów pomiarowych. Nośnik danych (pamięć) przy każdym odczycie jest wyjmowany z urządzenia, a dane są odczytywane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Wykonawcą tych prototypowych urządzeń było konsorcjum firm ITI EMAG i Sevitel.

– Autonomiczne zespoły rejestracyjno-pomiarowe dobrze spełniają swoje zadania. Co istotne, nie mamy większych rozbieżności w wynikach pomiarów za pomocą kopalnianego sytemu monitoringu i naszych urządzeń. Dwa niezależne od siebie systemy kontroli poziomu zagrożeń w najniebezpieczniejszych wyrobiskach zapewne przyczyniają się do poprawy prewencji wypadkowej i minimalizowania ryzyka – powiedział zastępca dyrektora departamentu energomechanicznego WUG Krzysztof Krzystolik.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X