Naimski: Pomimo kompromisu Nord Stream 2 nie utraci przywilejów

19 lutego 2019, 11:15 Energetyka
Piotr Naimski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski; fot. Ministerstwo Energii

Nawet po wprowadzeniu noweli dyrektywy gazowej Nord Stream 2 będzie uprzywilejowany w stosunku do innych dróg przesyłania gazu w Europie – stwierdził na antenie Radia Maryja pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

Jego zdaniem forsowana przez Rosjan inwestycja jest niesolidarna i niezgodna z interesem Europy. Przypomnijmy, że w połowie lutego Komisja Europejska, Parlament oraz Rada uzgodniły porozumiały się w kwestii ostatecznego kształtu dyrektywy gazowej. Unijnymi regulacjami mają zostać objęte wszystkie gazociągi w tym morskie z i do krajów trzecich.

– Nawet po wprowadzeniu tego kompromisu z kompromisem, bo taka w tej chwili jest sytuacja, można będzie niestety mówić o tym, że ta inwestycja rosyjsko-niemiecka jest uprzywilejowana w stosunku do wszystkich innych dróg przesyłania gazu w Europie. To niedobrze. Ta inicjatywa budowy Nord Stream 2 jest inwestycją, która jest niezgodna z interesem środkowej Europy, niezgodna z interesem Europy – podkreślił Naimski.

Radio Maryja