Naimski: Polska nie przestawi energetyki na gaz

25 czerwca 2018, 06:30 Energetyka
naimski
Piotr Naimski / fot. Gaz-System

Polska nie przestawi energetyki na gaz. – Zbudujemy policzalną ilość bloków gazowych. Nie przewidujemy nagłego wzrostu zapotrzebowania na to paliwo – mówił podczas konferencji Energia Przyszłości Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury gazowej.

Jak zaznaczył, w Polsce obserwowane jest stałe zapotrzebowanie na gaz i w przyszłości nie nastąpi jego gwałtowny wzrost – Rynek będzie się powiększał dochodząc do 18-20 mld m sześc. Nie będziemy przestawiać się na gaz. Będziemy budować policzalną ilość bloków gazowych. Impulsem mogą być rozwiązania regulacyjne a nie to, że chcemy zastąpić dotychczasowe technologie gazem. Raczej będzie to kwestia przebudowy sektora OZE – powiedział dodając, że Polska będzie potrzebowała pewnej mocy pochodzącej z morskich farm wiatrowych.

Naimski nadmienił również, że Polska chce, aby unijna polityka energetyczno-klimatyczna była jak najmniej inwazyjna dla naszej strategii czy potrzeb energetycznych. – Jednocześnie wynegocjowaliśmy notyfikacje na wprowadzenie rynku mocy. Pozwoli nam to odtworzyć energetykę w różnych aspektach. Z jednej strony da możliwość przedłużenia użycia węgla, ale z drugiej strony ułatwi budowę gazowych źródeł. Nie chcemy powtórzyć ścieżek wydeptanych przez inne państwa, takie jakie jak Hiszpania czy Niemcy, które rocznie na dotacje dla OZE przeznaczają 25 mld euro. Polski na to nie stać. Musimy znaleźć inne rozwiązanie – mówił minister Naimski.

Dodał, że celem Polski jest to, aby w życie nie weszła proponowana przez Brukselę regulacja 550g /kWh. W tym kontekście przypomniał, że węgiel będzie gwarantował bezpieczeństwo energetyczne Polski. – Węgiel jest emisyjnym paliwem, ale aby utrzymać średnią emisyjność będziemy sięgać po offshore i prawdopodobnie po energetykę jądrową. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale istnieje realna potrzeba na to źródło w naszym kraju – stwierdził pełnomocnik rządu.