Naimski: Gaz z Norwegii będzie tańszy od rosyjskiego

26 stycznia 2017, 15:15 Energetyka
Piotr Naimski

W rozmowie z Radiem Wnet Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej dr Piotr Naimski stwierdził, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie gazociągu Baltic Pipe zostanie podjęta w 2018 roku a budowa ma zostać zakończona do 2022 roku.

Przypomnijmy, że w stolicy Danii odbyły się polsko – duńskie rozmowy z udziałem Piotra Naimskiego. Głównym tematem była współpraca energetyczna, w tym proponowana przez obie strony budowa gazociągu Baltic Pipe będącego elementem Korytarza Norweskiego, o czym 26 stycznia informował BiznesAlert.pl

– Jesteśmy w fazie bardzo intensywnych rozmów, miedzy PGNIG, Gaz-Systemem a spółkami energetycznymi Duńskimi Energinetem i Norweskimi Gassco . Wiele spółek jest zaangażowane w prace, żeby spiąć to połączenie między szelfem norweskim, Danią, a następnie pod Bałtykiem do Polski – podkreślił Naimski.

Zwrócił również uwagę na to, że z przeprowadzonych do tej pory analiz wynika, iż gaz norweski będzie tańszy od surowca kupowanego przez Polsce z Rosji

Zdaniem pełnomocnika rządu ,,Gazprom dąży do utrwalenia swojej monopolistycznej pozycji, temu służy drugi NordStream, czy rozbudowa rurociągu Opal, który łączy Bałtyk z Czechami”

Radio Wnet