Minister Naimski porozmawia w USA o LNG i nie tylko

19 marca 2018, 06:00 Alert
Piotr Naimski Atlantic Council
Piotr Naimski w Atlantic Council. Fot. Atlantic Council

W najbliższych dniach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedzi Stany Zjednoczone. Weźmie udział w Energy Exports Week, w trakcie którego odbędą się wydarzenia w Waszyngtonie i Houston.

W poniedziałek 19 marca minister weźmie udział w dyskusji o rozwoju światowej infrastruktury gazowej w Waszyngtonie. 22 marca odwiedzi trzecie Transatlantic Energy Security Forum. Naimski nadzoruję pracę operatorów strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym Gaz-Systemu, odpowiedzialnego za gazociągi przesyłowe i terminal LNG w Świnoujściu.

Dywersyfikacja z użyciem LNG

W 2017 roku PGNiG, jako pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej sprowadziła LNG ze Stanów Zjednoczonych. Podpisała też kontrakt terminowy na dostawy tego surowca z brytyjską Centricą. Piotr Naimski deklaruje, że Polska chce w 2022 roku mieć pełną swobodę wyboru dostawcy gazu. Kończy się wtedy długoterminowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem, który Polacy chcą zastąpić innym, bardziej elastycznym rozwiązaniem, z uwzględnieniem możliwości porzucenia dostaw z Rosji w ogóle. Ma to zapewnić, oprócz terminalu, planowany gazociąg Baltic Pipe z Norwegii.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czemu drewno ciągnie do lasu, czyli LNG z Rosji w USA (ANALIZA)